W przyszłym roku pielęgniarki przejmą część obowiązków lekarzy

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 10:57

MZ pracuje nad zmianami dotyczącymi nowych uprawień dla pielęgniarek. Miałyby wejśc w życie na początku 2019 r. Jak wyjaśnia wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, resort chciałby by pielęgniarki odciążyły lekarzy np. z obowiązków takich jak przedłużanie recept czy wystawiania niektórych skierowań na badania.

W przyszłym roku pielęgniarki przejmą część obowiązków lekarzy
FOT. Produnis/Wikimedia Commons

Jak tłumaczyła na antenie RMF FM Józefa Szczurek-Żelazko, w ministerstwie trwają procedury by porada pielęgniarska weszła w życie jeszcze w styczniu. Funkcjonowanie porady pielęgniarskiej nie będzie polegać na tym, że każda pielęgniarka będzie mogła na przykład wypisać receptę. Takie uprawnienia zyskają tylko osoby, które przejdą specjalne szkolenie. 

Resort zdrowia na razie nie wie, jaka część pielęgniarek zaraz po wprowadzeniu świadczenia będzie mogła przejąć część obowiązków lekarzy. 

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że z porady skorzystaliby na przykład pacjenci z cukrzycą. Porada w tym przypadku polegałaby na podstawowym badaniu i przedłużeniu recepty. Pielęgniarka mogłaby przyjąć pacjenta, wykonałaby badania fizykalne, czyli podstawowe pomiary, przedłużyłaby receptę, wykonałaby badania kontrolne i zaleciła kolejne. W ten sposób lekarze skupiliby się konsultowaniu przypadków.

- Jeżeli pielęgniarka uzna, że pacjent powinien być skontrolowany przez lekarza, to skieruje go do niego - dodała wiceminister zdrowia.

Więcej: www.rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum