W pięciu województwach wstrzymane przyjęcia nowych pacjentów

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 08 października 2019 15:09

Świadczeniodawcy pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej już czwarty tydzień nie przyjmują nowych pacjentów w pięciu województwach (dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim). Nadal brak zaproszenia do rozmów ze strony MZ oraz centrali NFZ - czytamy w przesłanej Rynkowi Zdrowia informacji prasowej.

W pięciu województwach wstrzymane przyjęcia nowych pacjentów
Fot. archiwum

Świadczeniodawcy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) nadal czekają na konstruktywne propozycje ze strony dyrektorów oddziałów NFZ w woj. dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Jak dotąd otrzymali propozycje rozliczeń z części oddziałów NFZ na poziomie 30-60%. Pozostałe oddziały milczą lub grożą kontrolami, jak to miało miejsce w województwie świętokrzyskim - czytamy w komunikacie OZŚWM.

Z informacji zebranych od członków Związku wynika, że nadal trzy województwa (dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie) nie rozliczyły nadlimitowych pacjentów za 2018 rok.

Wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów do wentylacji domowej natychmiast odnotowały szpitale.

- Rozumiem, że nie jest możliwe dalsze kredytowanie NFZ z własnych środków świadczeniodawców wentylacji domowej. Obawiam się, że brak porozumienia między OZŚWM a NFZ sprawi, że prowadzony przeze mnie Pododdział Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej (NWM), którego misją jest przyjmowanie pacjentów w stanie zagrożenia życia, stanie się ośrodkiem hospitalizującym pacjentów już stabilnych - mówi dr Beata Chmielowicz-Frontczak z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Jej zdaniem ograniczy to dostęp do stanowisk NWM dla chorych w stanie zagrożenia życia oraz zwiększy obciążenie Oddziałów Intensywnej Terapii i wygeneruje koszty związane z przedłużającymi się hospitalizacjami.

Obecnie z pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej korzysta w Polsce ponad 7 tys. pacjentów, z czego ponad 2 tys. nie jest objęta obowiązującymi kontraktami z NFZ.

- Zwiększenie liczby pacjentów kwalifikowanych do Programu Wentylacji Domowej jest konsekwencją większej dostępności stanowisk wentylacji nieinwazyjnej w szpitalach. Dzięki "Krajowemu programowi zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019" (POLVENT) w Polsce powstało w ramach oddziałów pulmonologicznych 35 sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (NWM) dysponującej łącznie 140 łóżkami - wylicza dr Beata Chmielowicz-Frontczak.

Zwraca uwagę, że wg szacunków, dla zabezpieczenia populacji kraju potrzebnych jest 55 takich 4-łóżkowych sal, czyli 220 stanowisk. I dodaje: - Program POLVENT pozwolił na powołanie sal NWM de novo, rozbudowę oraz doposażenie już wcześniej istniejących stanowisk NWM. Im więcej pacjentów wentyluje się w szpitalu w danym województwie, tym większej liczby chorych wymagających NWM w domu należy się spodziewać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum