W piątek Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 08:10

Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy, który będzie obradował w Warszawie w piątek i sobotę (24-25 lutego), może przejść do historii jako zjazd poszukujący recept - nie tylko w sensie rozwiązań mających w perspektywie uzdrowić system ochrony zdrowia, ale również w odniesieniu do aktualnych problemów związanych z ustawą refundacyjną i wypisywaniem recept.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz twierdzi, że słowo ”recepta”, którym opatrzone zostało logo zjazdu, ma szczególną wymowę i zastrzega, że dwa lata temu, kiedy radził poprzedni zjazd, wielu spraw nie dało się przewidzieć.

Kto mógł na przykład przypuszczać, że dojdzie do protestu pieczątkowego, który niewykluczone, że będzie miał kolejną odsłonę, gdyż NRL uznała, że ”dopóki nie zmieni się ustawa refundacyjna i lekarze nie będą mogli przepisywać leków w oparciu o wiedzę medyczną, a nie dokumenty rejestracyjne, dopóty wszelkie rozmowy (z MZ - przyp. red.) o kształcie recept są bezprzedmiotowe”.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia i Naczelna Rada Lekarska o spotkaniu na Miodowej

Nadchodzące obrady nie będą miały co prawda charakteru sprawozdawczo-wyborczego, niemniej jednak można przypuszczać, że prezydium NRL zrobi ”rachunek sumienia” z realizacji postulatów X Zjazdu, jaki i z reakcji tych wysuwanych obecnie ( w drugim punkcie obrad przewidziano omówienie aktualnej sytuacja w ochronie zdrowia). Tym bardziej, że część delegatów opowiada się za ogłoszeniem kolejnego protestu w sprawie recept.

Prezes Hamankiewicz opisując boje o zniesienie kar finansowych dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty, które wprowadziła ustawa o refundacji leków, wskazuje, że walka o ich uchylenie i ograniczenie biurokracji w wykonywaniu zawodu lekarza zabrała ostatnie kilka miesięcy.

- Same dokumenty z tym związane to prawie trzystustronicowa księga - twierdzi prezes i przypomina, że w październiku ubiegłego roku prezes NFZ Jacek Paszkiewicz podpisał dokument, w którym zobowiązał się do wspólnego z samorządem lekarskim wypracowania wzoru umowy na wypisywanie recept na leki refundowane.

- Nasz zespół rozpoczął prace nad tym wzorem. W najbliższym czasie czeka nas zadanie stworzenia jasnych i przejrzystych reguł przeprowadzania kontroli przez NFZ. To ma być wspólne zadanie samorządu, ministerstwa i funduszu. To chyba najpoważniejsze wyzwanie z dotychczasowych - uważa Hamankiewicz.

Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Lekarzy będą m.in.: ocena realizacji uchwał przyjętych przez X Krajowy Zjazd Lekarzy, problemy kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, wybory uzupełniające do Naczelnej Komisji Rewizyjnej, rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania wizytacji, rozpatrzenie projektu uchwały dotyczącej regulaminu wewnętrznego urzędowania rzeczników odpowiedzialności zawodowej i urzędowania sądów lekarskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum