W niepublicznym komfortowo i za darmo (dla ubezpieczonych)

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2009 11:10

W białostockim Centrum Medycznym

Nie ma tam kolejek, zabieg odbywa się w luksusowych warunkach i pod kierunkiem najlepszych specjalistów. Nie wszyscy jednak są zgodni co do tego, że terapię powinny prowadzić niepubliczne placówki.

Do tej pory monopolistą w leczeniu nowotworów w województwie podlaskim było Białostockie Centrum Onkologii. Marzena Juczewska, szefowa BCO twierdzi w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że nikt nie panuje nad koordynacją leczenia onkologicznego i dlatego w kraju powstają kolejne niepubliczne poradnie onkologiczne, które oferują pojedyncze metody leczenia.

– Tak nie może być. Jest bałagan w przepisach, który na to pozwala. Leczenie nowotworów trzeba koordynować, bo metod leczenia jest naprawdę sporo. Nie da się ukryć, że dla nas to jest konkurencja i uszczuplenie naszych środków, ale to nie jest meritum sprawy. Trzeba sprecyzować gdzie, kto i jakie zabiegi jest w stanie wykonywać, aby faktycznie pacjenci mieli dostęp do najlepszych metod leczenia i by to ze sobą nie kolidowało - mówi Juczewska.

Oddział chemioterapii w Centrum Medycznym „Dojlidy“ podpisał umowę z NFZ na 100-proc. refundację leczenia pacjentów.

– Centrum Medyczne „Dojlidy“ złożyło prawidłową ofertę na świadczenia w chemioterapii w trybie jednodniowym. Spełnione zostały wszystkie kryteria dotyczące wymaganego personelu, dostępu do diagnostyki, wyposażenia i sprzętu oraz organizacji udzielania świadczeń. Nie było więc podstaw, aby nie zawrzeć kontraktu – twierdzi Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego funduszu i podkreśla, że kontrakt jest naprawdę niewielki i pozwala na kilka wlewów tygodniowo.

To jednak dla chorych na raka bardzo wiele. Założycielami oddziału w Dojlidach są specjaliści z BCO. Jak zapewniają, Ich ideą nie była walka ze szpitalem onkologicznym o pacjentów, a co za tym idzie o pieniądze, jakie można dostać za ich leczenie z NFZ, a to żeby leczyć chorych onkologicznie w dobrych warunkach.

W nowo powstałej poradni chorzy na raka będą dostawać wlewy, po których nie wymagana jest hospitalizacja. Wlewy wykonywane są od ręki. Nie ma kolejek ani czekania. Pacjenci nie płacą za zabiegi.

Centrum informuje na swojej stronie internetowej, że oferuje swoim pacjentom: „wizyty, bez oczekiwania w kolejce, umawianie na godzinę telefonicznie, osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej - w stanach nagłych wizyty bez umawiania, porady w gabinetach oraz wizyty domowe, szczepienia dzieci i dorosłych, bilanse, badania EKG, laboratoryjne, radiologiczne i USG, skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, wystawianie zaświadczeń, zwolnień lekarskich, zabiegi pielęgniarskie i opiekę położnej“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum