W mazowieckich szpitalach brakuje lekarzy. Pomogą stypendia dla studentów medycyny?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 19:05

Aby zatrzymać lekarzy, których brakuje w szpitalach na Mazowszu, zarząd województwa przygotowuje program stypendialny dla studentów ostatnich lat medycyny. Staramy się także pozyskać medyków spoza UE - podała członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

W mazowieckich szpitalach brakuje lekarzy. Pomogą stypendia dla studentów medycyny?
Zarząd woj. mazowieckiego przygotowuje także program stypendialny dla studentów V i VI roku medycyny. Fot. Archiwum

- Jako samorząd woj. mazowieckiego staramy się o pozyskanie pracowników w obszarze zdrowia spoza UE - powiedziała w piątek (5 lutego) Lanc na konferencji poświęconej trudnej sytuacji w szpitalu w Radomiu, spowodowanej m.in. przez niedostatek lekarzy.

Lanc dodała, że zarząd woj. mazowieckiego przygotowuje także program stypendialny dla studentów V i VI roku medycyny.

- Chodzi nam o to, żeby poprzez te stypendia wzmocnić ich potencjał ekonomiczny, by potem odbywali praktykę w naszych szpitalach i pozostali w nich jako pracownicy - powiedziała Lanc.

Obecny na konferencji prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura podkreślił, że jego placówka od lat stara się pozyskiwać lekarzy zza granicy. Obecnie w radomskim szpitalu pracuje blisko 20 lekarzy z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy.

- Nawet jeśli nie mają jeszcze prawa do wykonywania zawodu w Polsce, wykonują u nas inne funkcje pomocnicze, a kiedy już uda im się załatwić wszystkie formalności, odbywają staże, a potem pozostają dalej w naszych strukturach - zaznaczył prezes szpitala.

Dodał, że lekarze spoza UE, to nie tylko dobrzy specjaliści, ale także "wspaniali, chętni do pracy ludzie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum