W maju lekarze ponownie zaczną wypowiadać klauzulę opt-out?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 18:35

Czy szpitalom grozi powtórka z jesieni 2017 r., kiedy klauzulę opt-out, umożliwiającą pracę ponad 48 godzin w tygodniu wypowiedziało kilka tysięcy lekarzy?

W maju lekarze ponownie zaczną wypowiadać klauzulę opt-out?
Lekarze uważają, że minister zdrowia nie wywiązał się z zapisów porozumienia Fot. Fotolia

Lekarze uważają, że minister zdrowia nie wywiązał się z zapisów porozumienia z 8 lutego 2018 r., które zakończyło protesty i nie ukrywają, że w maju ponownie mogą zacząć wypowiadać klauzulę opt-out - informuje Rzeczpospolita.

Jak wskazuje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, niezadowolenie środowiska lekarskiego dotyczy zarówno zapisów odnoszących się do praktycznych aspektów wykonywania zawodu (lekarze mieli nie wpisywać poziomu odpłatności na receptach, a szpitale miały im nie zabierać pieniędzy za tzw. zejście po dyżurze) jak  i tych odnoszących się do rozwiązań systemowych.

Bukiel przypomina, że zapowiedziany wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia jeszcze zanim zaczął być realizowany został zmniejszony przez odniesienie odpowiedniego wskaźnika do PKB nie planowanego na dany rok lecz osiągniętego dwa lata temu.

Przewodniczący ZK OZZL podkreśla, że lekarze czują się oszukani przez ministra zdrowia i zamierzają dać temu wyraz.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum