Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 09-03-2009 21:09

W lubelskim szpitalu będą zwolnienia grupowe

Cięcia etatów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie były zapowiadane już od kilku miesięcy. Stanowią one część planu ratowania placówki, która ma ponad 100 mln zł długu i są związane z przerostem zatrudnienia w szpitalu. Prawdopodobnie wypowiedzenia będą wręczane jeszcze w marcu.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ze związkowcami Ryszard Śmiech, dyrektor szpitala zapewniał, że nie zostanie zwolnionych więcej niż 80 osób, ale już dwa dni później marszałek województwa Krzysztof Grabczuk przyznał w Radiu Lublin, że w szpitalu pracę może stracić nawet 350 osób.

Związki zawodowe z szpitala nie podpisały w poniedziałek (9 marca) porozumienia z dyrekcją w sprawie zwolnień grupowych.

- Chcielibyśmy wiedzieć, kogo konkretnie zwolnienia mają dotyczyć - powiedziała Gazecie Wyborczej Barbara Bogdańska, przewodnicząca związku zawodowego "Solidarność". - Wiemy tylko tyle, że na razie zwolnione zostaną 74 osoby. Możemy mieć tylko nadzieję, że nie będzie wśród nich osób będących jedynymi żywicielami rodzin czy samotnych matek - dodała Bogdańska.