W koło komory hiperbarycznej

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 11:05

Ośrodek Tlenoterapii Hiperbarycznej w Łodzi nie dyżuruje w nocy, bo ma za niski kontrakt. Kontrakt ma niski, bo nie ma umów ze szpitalami...

 A umów nie ma, bo z powodu niskiego kontraktu, nie może zatrudnić lekarzy na całodobowe dyżury.

– Ośrodek nie ma możliwości dyżurowania w nocy – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Malinowska, dyrektor ds. marketingu NZOZ Creator, do którego należy komora hiperbaryczna w Łodzi. – Kontrakt, który dostaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia, pozwala jedynie na działalność trzy razy w tygodniu przez kilka godzin. Wtedy wykonywane są zabiegi u osób, które wymagają leczenia ambulatoryjnego, np. u chorych, którzy mają trudno gojące się rany lub tzw. stopy cukrzycowe.

Zabiegi ratujące życie owszem są wykonywane, ale wówczas, gdy zdarzą się w dni przyjęć pacjentów. W pozostałych terminach pacjenci są transportowani śmigłowcem do Warszawy, Gdyni lub Siemianowic Śląskich lub odtruwani farmakologicznie w szpitalu na oddziale toksykologii. Tylko te ośrodki hiperbaryczne, z pięciu istniejących w Polsce, dostały od NFZ kontrakty, pozwalające na pełnienie nocnych dyżurów. Łódzki ośrodek w nocy i w weekendy jest zamknięty.

Powód, dla którego takie ośrodki nie dostały pieniędzy jest banalny. Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału NFZ wyjaśnia, że od tego roku zmieniły się zasady kontraktowania hiperbarii. Fundusz może podpisywać tylko umowę na leczenie ambulatoryjne. Ośrodki zaś mogą wykonywać zabiegi ratujące życie, gdy podpiszą umowy na wykonywanie takich usług ze szpitalami.

Jolanta Malinowska przekonuje, że nie do końca jest to prawda.

– W 2008 roku i do półrocza 2009 dyżurowaliśmy całodobowo. Nadwykonania, których już na pewno nie odzyskamy, sprawiły, że ograniczyliśmy godziny pracy w ubiegłym roku właśnie. Teraz wartość podpisanego przez Ośrodek Tlenoterapii Hiperbarycznej w Łodzi na 2010 rok kontraktu wynosi 765 tys., a powinien być pięciokrotnie wyższy, by można było zapewnić dyżury całodobowo. Żeby być w stanie gotowości przez 24 godziny, musimy mieć dyżurujących specjalistów, przygotowanych do wykonywania zabiegów sprężonym tlenem w każdej chwili.
Dyrektor Malinowska dodaje, że jest świadoma, iż cięcia w kontraktach SA wynikiem braku pieniędzy, ale pyta retorycznie o równość podmiotów. Ośrodki w Warszawie, Siemianowicach i Gdyni otrzymały bowiem kontrakty na poziomie ubiegłorocznym.
– A Creator jest NZOZ działającym na polskim rynku, w Łodzi i we Wrocławiu, już od jedenastu lat. Sytuację z kontraktami mamy podobną w obu ośrodkach...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum