W internecie zawrzało. Popularny ordynator żegna się ze szpitalem przez "decyzję polityczną"?

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 13:33

Z ogromnym smutkiem informuję, że decyzją dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, Adama Chodzińskiego (radnego Zjednoczonej Prawicy), od 1 stycznia 2020 nie będę już kierował oddziałem neonatologicznym. (...) - napisał w niedzielę wieczorem (29 grudnia) Riad Haidar, dotychczasowy ordynator neonatologii, a od niedawna poseł Koalicji Obywatelskiej.

Na zdj. Riad Haidar, lekarz neonatolog, polityk i społecznik. Fot. fb.com/RiadHaidar.lekarz

Według Haidara "to wyłącznie decyzja polityczna" i nie ma na uwadze dobra jego małych podopiecznych i ich rodziców.

"To zaskakująca decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie" - czytamy w facebookowym wpisie Haidara.

Informację lekarza tylko w ciągu 16 godzin udostępniono na Facebooku... 13 tysięcy razy.

Lekarz dodaje, że "to już chyba koniec (...) ponad 40 letniej służby na rzecz maluchów w bialskim szpitalu". "Jest mi po ludzku bardzo smutno" - kończy.

W opinii dyrekcji szpitala Riad Haidar "jest bardzo dobrym specjalistą neonatologiem, który od lat dba o życie i zdrowie małych pacjentów bialskiej placówki". Dyrekcja tłumaczy jednak, że lekarz udziela świadczeń oraz pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem neonatologicznym w oparciu o umowę kontraktową na czas określony, a ta wygasa 31 grudnia 2019 roku.

"Podczas spotkania 18 grudnia br. dyrektor placówki zaproponował Panu doktorowi dalszą współpracę (...) na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan Doktor - nad czym ubolewamy - nie przyjął powyższej propozycji" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie bialskiej lecznicy.

Dyrekcja zapowiada, że w najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko szefa neonatologii. Wcześniej ma zostać powołana osoba "pełniąca obowiązki".

"Dyrekcja szpitala - kierując się przede wszystkim dobrem małych pacjentów - jest otwarta na dalszą współpracę z Panem doktorem Riadem Haidarem" - dowiadujemy się z oświadczenia.

Oddział, którym kierował Riad Haidar, w ponad 90 proc. wyposażony jest w sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nosi imię WOŚP. Adam Chodziński jest dyrektorem szpitala od listopada 2019 r. W niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Wschodniego" mówił, że nie przewiduje żadnych rewolucyjnych zmian w placówce. W wyborach w 2018 r. startował z list Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Riad Haidar z pochodzenia jest Syryjczykiem, ale od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Polsce, a od 1989 roku posiada polskie obywatelstwo. W 1981 roku uzyskał dyplom lekarza po studiach na Akademii Medycznej w Lublinie. Z bialskim szpitalem związany jest od 1991 roku. Zdobył drugi stopień specjalizacji w zakresie neonatologii, ukończył też studia podyplomowe, związane z zarządzaniem służbą zdrowia oraz zarządzaniem projektami europejskimi i prawa w Unii Europejskiej, prowadzone przez UMCS.

Haidar przez wiele lat łączył politykę z pracą lekarza. Był związany z SLD (jako radny), a następnie z KO. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. wystartował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu chełmskim. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując ponad 21 tys. głosów.

Haidar to także wieloletni szef sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. Został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP za działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz służby zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum