Gazeta Wyborcza, AS/RynekZdrowia | 14-11-2008 14:18

W częstochowskich szpitalach chcą zarabiać na urologii i ortopedii

Miejski Szpital Zespolony zamierza zwiększyć ilość miejsc na oddziale urologicznym. Dyrekcja szpitala chce wykorzystać fakt, że w Częstochowie miejsc urologicznych brakuje. Odbyłoby się to kosztem ortopedii, na której ograniczono liczbę miejsc. Ortopedyczną lukę chcą z kolei wykorzystać inne szpitale.

650 – tysięczna Częstochowa w oddziały urologiczne bogata nie jest. Chorzy do dyspozycji mają jeden mały, 20-łóżkowy oddział w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Gdy bywał przepełniony, karetki woziły chorych na Śląsk. Teraz trwa tam remont, którego koniec przewidziany jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Dyrekcja szpitala chce zwiększyć liczbę miejsc na tym oddziale do 40 i już teraz stara się o większy kontrakt oraz zatrudnienie dodatkowo dwóch urologów. 

W szpitalu głowią się jednak, jak zdobyć pomieszczenia dla powiększanego oddziału urologii. Rozważają, czy nie uczynić tego, zmniejszając oddział chirurgii urazowej o połowę (do 20 łóżek). Z drugiej strony wiadomo, że chirurgia urazowa jest specjalizacją opłacaną przez NFZ równie dobrze jak urologia.

Szpital w Blachowni na wieść o ewentualnych cięciach w szpitalu miejskim, już przygotowuje się do zwiększenia liczby łóżek ortopedycznych. Mają 30, chcą kolejnych 15. Oznaczałoby, to przede wszystkim większy kontrakt z NFZ.

Takie same zamiary ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, popularnie zwany szpitalem na Parkitce, który ma  43 łóżka ortopedyczne i od dawna przymierzał się do przejęcia chorych i kontraktu po zlikwidowanej ortopedii w szpitalu na Tysiącleciu. Dlatego od nowego roku liczbę łóżek na ortopedii szpital chce zwiększyć o 10 oraz przejąć personel po ortopedii z dzielnicy Tysiąclecia.