W aptekach skarżą się na opóźnienia w wypłatach refundacji z NFZ

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia14 lipca 2022 15:30

Izby aptekarskie zbierają informacje o opóźnieniach w wypłacie refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodajmy, że w połowie czerwca NFZ wycofał się z przywrócenia 14-dniowego terminu rozliczania płatności za leki refundowane aptekom. Jednak w aptekach skarżą się na przedłużające się terminy.

W aptekach skarżą się na opóźnienia w wypłatach refundacji z NFZ
Farmaceuci skarżą się na opóźnienia w wypłatach refundacji z NFZ Fot. AdobeStock
  • Izby aptekarskie zbierają informacje o opóźnieniach w wypłacie refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia
  • W połowie czerwca - po protestach środowiska - NFZ wycofał się z przywrócenia 14-dniowego terminu rozliczania płatności za leki refundowane aptekom
  • NFZ przekazał wówczas, że "finansowanie (...) będzie następowało po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych wraz z ich załącznikami"
  • - W związku z licznymi informacjami o rozbieżnościach w przedłużających się terminach wypłaty refundacji przez NFZ, podjęliśmy decyzję o analizie danych w oparciu o proste narzędzie, jakim jest ankieta – przekazała Śląska Izba Aptekarska w Katowicach

Farmaceuci skarżą się na opóźnienia w wypłatach refundacji z NFZ

- W związku z licznymi informacjami o rozbieżnościach w przedłużających się terminach wypłaty refundacji przez NFZ, podjęliśmy decyzję o analizie danych w oparciu o proste narzędzie, jakim jest ankieta – przekazała Śląska Izba Aptekarska w Katowicach.

Jak dodano w komunikacie opublikowanym na stronie „dane, zebrane przez poszczególne izby aptekarskie na terenie całego kraju, pozwolą na dokładne zweryfikowanie problemu oraz prowadzenie konstruktywnego dialogu z płatnikiem”.

- Nasze argumenty w dyskusji muszą opierać się o fakty i dane, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie ankiety – dodaje ŚIL.

Dodajmy, że gorąca dyskusja o terminach rozliczania płatności za leki refundowane aptekom toczy się od czerwca. Pierwotnie NFZ planował, że od 16 czerwca wróci do 14-dniowego okresu rozliczeniowego. W czasie pandemii płatnik regulował aptekom należności do 48 godzin.

O wycofanie się z decyzji apelowali na portalach społecznościowych farmaceuci z całej Polski. Apel wystosowała także prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Protest środowiska podziałał. W połowie czerwca Fundusz wycofał się z 14-dniowego terminu płatności refundacji.

W nowym komunikacie poinformował apteki, że "finansowanie (...) będzie następowało po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych wraz z ich załącznikami." 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum