W Zamościu przygotowują plan antykryzysowy na gorsze czasy

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2009 17:52

Niższe pensje, żadnych nowych pracowników i płatny parking - takie zmiany czekają Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dyrekcja już negocjuje z załogą.

Szpitalny plan antykryzysowy zakłada między innymi zmniejszenie wynagrodzeń obecnym pracownikom, wprowadzenie zakazu zatrudniania nowych oraz utworzenie płatnego parkingu. Nie wszystkim się to podoba. Dlatego już prowadzone negocjacje z załogą. O szczegółach planu pisze Dziennik Wschodni.

Do tej pory na tle innych szpitali ta placówka wyglądała jak oaza spokoju. Ominęła ją fala strajków, bo dyrekcja zawczasu dogadała się z załogą. Medycy otrzymali podwyżki (specjaliści zaczęli zarabiać trzykrotną, a lekarze bez specjalizacji dwukrotną średnią krajową - przyjęto, że wynosi ona 2,8 tys. brutto).

Szpital jednak obawia się, że w tym roku dosięgnie kryzys. Aby go łatwiej przetrwać przygotowano specjalny program.

- Zadłużenie szpitala osiągnęło 43 mln zł - mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala. - Jednak zadłużenia wymagalne, czyli takie, które teraz musimy spłacić to 16 mln zł. Skąd taka kwota? Po prostu NFZ nie zapłacił nam za wszystkie usługi. Nie mamy pewności, że to się szybko zmieni. Prezes NFZ już zapowiada, że w drugim półroczu kryzys dotknie Fundusz. Musimy wziąć na to poprawkę - mówi Pankiewicz gazecie.

Pakiet działań antykryzysowych zakłada zmniejszenie od 1 lipca wynagrodzeń całej załogi o 10 proc., likwidację czterech pionów dyżurowych, utworzenie płatnych parkingów, wprowadzenie zakazu zatrudnienia oraz nie przedłużanie umów zawartych na czas określony.

Program przewiduje też m.in. przekazanie firmom zewnętrznym kuchni i laboratorium.

- To jest jedynie plan awaryjny - zastrzega Pankiewicz. - Mamy nadzieję, że kryzys nas ominie. Nie możemy jednak czekać na niego z założonymi rękami. Dlatego już są prowadzone rozmowy z naszą załogą.

Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. - Załoga nie zgadza się na cięcie pensji - martwi się jedna z pielęgniarek. - Bo z czego tu urywać? Pielęgniarki zarabiają już przecież po półtora tysiąca na rękę… Wszyscy mamy wyjechać do Anglii?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum