W Wielkopolsce porozumienie powiatów, które przekształciły szpitale

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2009 17:32

W piątek doszło do podpisania Wielkopolskiego Porozumienia Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki. Wcześniej powiaty: poznański, rawicki, pleszewski i wrzesiński, przekształciły szpitale w spółki prawa handlowego.

Powiaty, które podpisały porozumienie chcą nie tylko współpracować, ale i koordynować działania w tworzeniu lepszych warunków ochrony zdrowia.

- Będą wymieniać doświadczenia w dziedzinie zarządzania niepublicznymi podmiotami medycznymi -  mówi rzecznik prasowy starostwa w Pleszewie, Tomasz Wojtala.

W ramach podpisanego porozumienia, starostowie planują pozyskiwanie dodatkowych środków na rozwój szpitali, rozszerzanie zakresu świadczonych usług medycznych i przystosowanie szpitali do standardów ministerstwa zdrowia do 2012 r. Powiaty mają w planach mi. prowadzenie wzajemnych konsultacji w sprawie kontraktów na usługi  zdrowotne.

- Chcą też propagować znane za granicą modele zarządzania i finansowania świadczeń zdrowotnych. Zapowiadają również nawiązanie kontaktów z podmiotami o podobnym charakterze - dodaje rzecznik.

Powiat poznański był pierwszym w Wielkopolsce, który skomercjalizował szpital. W jego ślady poszły powiaty pleszewski i wrzesiński

- Na błędach uczył się Rawicz, gdzie spółka działa dopiero od 1 marca - nadmienia Tomasz Wojtala.

Cztery powiaty, które podpisały porozumienie posiadają w swoich spółkach po 100 proc. udziałów. Wszystkie szpitale leczą podobną liczbę pacjentów i mają porównywalną wielkość kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - od 30 do 40 mln zł rocznie.

- Dlatego samorządy zdecydowały się na bliższą współpracę - podsumował Wojtala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum