W Wielkiej Brytanii pracuje 1,8 tys. polskich lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2009 14:15

Co dziesiąty lekarz praktykujący w Wielkiej Brytanii to obcokrajowiec wyszkolony w którymś z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE i należące do EFTA z wyjątkiem Szwajcarii). Najwięcej w Wielkiej Brytanii jest lekarzy z Niemiec - ok. 3,5 tysięcy.

W Wielkiej Brytanii pracuje 1,8 tys. polskich lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dalsze miejsca zajmują lekarze z Polski - 1,8 tys., z Węgier - ok. 1. tys., Rumunii - blisko 800, oraz Czech - ponad 700. Dane pochodzą z brytyjskiego spiu lekarzy (General Medical Register) i zostały opubikowane przez tygodnik Sunday Telegraph.

Według tygodnika, brytyjska Naczelna Rada Lekarska (GMC) domaga się od rządu i od UE rewizji zasad otwierających brytyjski rynek pracy dla lekarzy z innych państw europejskich.

Na mocy dyrektywy UE z 2004 r. lekarze, którzy zdobędą zawodowe kwalifikacje w jendym z krajów UE, mogą pracować w całej UE bez dodatkowych testów ze znajomości języka lub przygotowania zawodowego.

Były przewodniczący GMC Donald Irvine uważa, że napływ lekarzy z państw ostatnio przyjętych do UE zwiększył „ryzyko dla pacjentów".
Irvine sądzi, że rząd Tony'ego Blaira powinien był stawić opór dyrektywie UE i utrzymać wobec lekarzy z UE ten sam system weryfikowania kwalifikacji zawodowych i dopuszczania do praktyki, który obowiązuje w Wielkiej Brytanii wobec ok. 60 tys. lekarzy spoza UE.

Od wejścia dyrektywy w życie liczba lekarzy z UE dopuszczonych do praktyki w Wielkiej Brytanii wzrosła o 4 tys. W tym samym czasie liczba zarejestrowanych lekarzy wyszkolonych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się.

30 lekarzy obcokrajowców zostało w 2008 r. skreślonych z rejestru GMC, zawieszonych lub w inny sposób dyscyplinarnie ograniczonych w możliwości praktykowania, wobec piętnastu w 2005 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze