W Szwecji lekarz poświęca pacjentowi 22,5 minuty, w Polsce 10
Lekarze mają niewiele czasu dla pacjenta - potwierdza analiza danych z 67 krajów. Najlepiej jest w Szwecji, USA i Bułgarii. W Polsce lekarz poświęca pacjentowi średnio 10 minut. Podobnie jest w Holandii, Japonii czy Danii.

Naukowcy przeanalizowali łącznie ponad 28,5 mln wizyt u lekarzy ogólnych. Wyniki analizy opublikowali w fachowym periodyku ”BMJ Open”.
Najwięcej czasu dla pacjenta mają lekarze w Szwecji (ok. 22,5 minuty). Dobrze wygląda też sytuacja w USA (ok. 21 minut), Bułgarii (20), Norwegii (18) i Finlandii (ponad 17). W Polsce lekarz poświęca pacjentowi średnio 10 minut. Podobnie jest w Holandii, Japonii czy Danii. Gorzej jest już w Niemczech (ok. 7,5) czy Austrii (5). Na Słowacji wizyta pacjenta zajmuje lekarzowi mniej niż 5 minut. Najmniej czasu mają lekarze w Pakistanie, Bangladeszu i Chinach, poświęcając pacjentowi zaledwie ok. 2 minut.
Krótkie rozmowy z pacjentem mogą negatywnie wpłynąć na postawienie właściwej diagnozy i właściwą terapię, a zatem leczenie może nie przynieść pożądanego efektu - konstatują naukowcy. Z wcześniejszych analiz wynika też, że lekarze poświęcający pacjentom niewiele czasu skłaniają się do przepisywania zbyt wielu lekarstw i nazbyt gorliwie stosują antybiotyki.
Czytaj: www.dw.com
ZOBACZ KOMENTARZE (0)