W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej zagrożona wypłata wynagrodzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 18:39

Po zmianie przez Ministerstwo Zdrowia zasad finansowania szpitali pediatrycznych w placówce w Bielsku-Białej brakuje pieniędzy na wypłaty.

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej zagrożona wypłata wynagrodzeń
W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej brakuje pieniędzy na wypłaty dla personelu. Fot. PTWP
  • Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc NFZ będzie płacił za faktycznie wykonane świadczenia
  • Pomimo otrzymania dodatkowych środków na walkę z COVID-19, Szpital Pediatryczny zamknął miniony rok stratą 1,9 mln zł.

Starosta Andrzej Płonka, będący też prezesem Związku Powiatów Polskich zaapelował we wtorek (9 lutego) o wycofanie zmian w zasadach finansowania szpitali pediatrycznych i wprowadzenie ich dopiero wtedy, gdy skończy się pandemia COVID-19, a szpitale będą mogły normalnie działać.

Już nie ryczałt

Jak powiedział, Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady finansowania szpitali pediatrycznych i "robi to z zaskoczenia". Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia.

- Naszym zdaniem, wprowadzanie tego teraz, kiedy jesteśmy w trakcie pandemii COVID-19 i pacjentów jest dużo mniej niż zwykle, doprowadzi do całkowitej utraty płynności placówek, a w konsekwencji do ich likwidacji - twierdzi starosta

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej brakuje pieniędzy na wypłaty za styczeń, które powinniśmy wypłacić do 10 lutego - powiedział we wtorek (9 lutego) starosta Płonka.

Według szacunków samorządowca, do końca roku zabraknie ok. 8-9 mln zł. - Nie mamy skąd wziąć tych pieniędzy - powiedział.

Starosta powiedział, że decyzja resortu zaskoczyła zarówno samorząd, jak i szpital.

Nie tak się umawiali

W grudniu NFZ uzgodnił ze szpitalem plany rzeczowo-finansowe i podpisano w styczniu aneksu do umowy, według którego finansowanie świadczeń zdrowotnych do połowy bieżącego roku nie zmieni się.

- Tymczasem 1 lutego wpłynęło do nas oświadczenie Funduszu, że finansowanie będzie odbywało się na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od 2021 r. Trudno tego działania nie nazwać chaosem - powiedział, mając na myśli nagłą zmianę finansowania z ryczałtowego na płacenie tylko za wykonane usługi.

Starosta, pytany o wysokość kwot powiedział, że "pediatryk" co miesiąc otrzymywał ryczałt w wysokości 1/12 założonej sumy. To ponad 1,8 mln zł.

- Pandemia nie zniknęła, ludzie nadal boją się zarazić koronawirusem, dlatego pacjentów mamy wciąż mniej niż zwykle. Bielski "pediatryk" wykonał w styczniu założony plan na poziomie 60 proc. - twierdzi starosta Płonka, dodając, że to nie wina szpitala.

- To oznacza, że za ten miesiąc otrzyma ok. 1,1 mln zł. Zabraknie pieniędzy na wynagrodzenia - wyjaśnił starosta.

Zdaniem starosty jedynym rozwiązaniem jest wycofanie się ze zmian i wprowadzenie ich, gdy skończy się pandemia. - Wystąpiłem w tej sprawie do premiera, wicewojewody śląskiego i wszystkich parlamentarzystów z Podbeskidzia - zaznaczył.

Andrzej Płonka wskazał, że w ubiegłym roku, mimo trudności związanych z sytuacją epidemiczną, plan został wykonany na poziomie 70 proc.

Pieniędzy więcej, a i tak są straty

- Jednak pomimo zwiększenia nakładów przez NFZ na 2020 r., otrzymania dodatkowych środków na walkę z COVID-19, szpital zamknął miniony rok stratą na poziomie 1,9 mln zł. Dlatego skandalem jest wprowadzanie nowych zasad finansowania szpitali pediatrycznych w tak chaotyczny sposób, kiedy walka z pandemią trwa - ocenił.

- Już przed pandemią sytuacja finansowa szpitala była trudna. Stąd podjęcie planu naprawczego na 2021 r., który właśnie legł w gruzach - dodał starosta.

Bielski Szpital Pediatryczny prowadzony jest przez powiat ziemski. Jest jedyną taką placówką na południu województwa śląskiego. Zabezpiecza 125 tys. pacjentów z czterech powiatów, a także najmłodszych turystów odwiedzających Beskidy. Znajdują się m.in. oddziały niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii oraz psychiatrii.

PAP - Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum