W Sieradzu niebawem zacznie działać prywatny oddział kardiologii, w którym będą leczyć również nieodpłatnie

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2008 13:58

11-łóżkową klinikę kardiologii inwazyjnej tworzy poznańska spółka Nafis. Całodobowy Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej spółka ta prowadzi już w Lesznie; od czerwca 2007 r. Sieradzki ośrodek ma ruszyć jeszcze w listopadzie.

Obecnie potrzeby mieszkańców Sieradza w zakresie ochrony zdrowia zaspokajają dwa szpitale, 10 przychodni i poradni specjalistycznych oraz 18 aptek. Prywatna klinika, bazująca również na kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, zlokalizowana jest na terenie SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Do uruchomienia działalności potrzeba jeszcze tylko odpowiednich zgód miejscowego Sanepidu i Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Oddział zorganizowano w wynajętym od ZOZ-u pawilonie.

NZOZ Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii, bo taką nazwę nosi placówka, chce leczyć przede wszystkim zawałowców poprzez balonikowanie naczyń krwionośnych chorych. Dzięki temu zabiegowi chory unika spowodowanej niedotlenieniem martwicy serca. Dotychczas pacjenci z Sieradza kierowani byli na takie zabiegi do któregoś z czterech łódzkich szpitali wyspecjalizowanych w balonikowaniu, co oznaczało wydłużony czas dotarcia do specjalisty. Tymczasem w leczeniu zwałowym metodami inwazyjnymi sukcesy osiąga się wówczas, gdy zastosuje się je maksymalnie w godzinę po wystąpieniu bólu.

Nafis zainwestował w Sieradzu kilka milionów złotych. Oprócz tego, że będzie świadczył usługi odpłatne, będzie także leczył ubezpieczonych na koszt NFZ. Łódzki oddział Funduszu zapewnia, że chętnie podpisze kontrakt z NZOZ-em. Stawia tylko jeden warunek, nietrudny zresztą do spełnienia: Centrum musi objąć opieką ok. 400 tys. potencjalnych pacjentów. Zarówno prezes Nfis, Anna Szczerbak, jak i dyrektor publicznego szpitala Dariusz Kałdoński, uważają, że będą z sobą współpracować.

Nfis gwarantuje równość w traktowaniu wszystkich chorych. Ci, którzy będą płacić za zabiegi z własnej kiesy, będą mieli takie same warunki hospitalizacji, jak pacjenci, za których rachunki płacić będzie NFZ. wszyscy chorzy będą traktowani tak samo. Dla komercyjnych pacjentów nie będzie izolatek i osobnych lekarzy. W sieradzkim Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii będą pracować lekarze z Łodzi i Wielkopolski oraz Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum