W Senacie o finansowaniu ratownictwa górskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2011 19:53

Przepis ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, nakazujący pokrywanie 100 proc. kosztów związanych z ratownictwem górskim z budżetu państwa, jest problematyczny - powiedział w czwartek (28 lipca) w Senacie wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski.

W Senacie o finansowaniu ratownictwa górskiego
W uchwalonej 1 lipca przez Sejm ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich określono zasady finansowania ratownictwa górskiego. Obecnie kwestie finansowe reguluje ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Środki na ten cel przekazywane są z budżetu państwa oraz pochodzą ze źródeł własnych organizacji.

W ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich znalazł się zapis, według którego ratownictwo górskie ma być w 100 proc. finansowane z budżetu państwa.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji stwierdził, że przyjęty w tej ustawie sposób doprowadzi do tego, że koszty ratownictwa w górach w odniesieniu do budżetu państwa wzrosną co najmniej dwukrotnie. Dzisiaj z budżetu państwa to zadanie finansowane w wysokości około 9 mln zł. Jeśli nowy zapis wejdzie w życie, to wydatki z budżetu państwa będą wynosiły od 18 do 20 mln zł.

Według zgłoszonej przez Janusza Sepioła (PO) poprawki, zadania z zakresu ratownictwa górskiego miałyby być współfinansowane przez MSWiA w ramach dotacji celowych przyznawanych w części z budżetu państwa, a także przez samorządy oraz organizacje pożytku publicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum