Rynek Zdrowia | 19-04-2021 18:47

W Rzeszowie mają dość fake newsów: to nagonka polityczna

Nagonka polityczna, w jaką zostaliśmy wplątani powoduje, że rozważamy przerwanie udziału w Narodowym Programie Szczepień - głosi stanowisko Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie.

Prezes Centrum Medyczne MEDYK dr Stanisław Mazur. Fot. Centrum Medyczne MEDYK

  • Nie godzimy się na fabrykowanie półprawd czy nieprawdziwych informacji, które uderzają w nasz Zespół - pisze zarząd placówki
  • Zarząd CM Medyk ws. szczepień jest gotowy odpowiedzieć na każde pytanie instytucji kontrolujących
  • Jednostka rozważa całkowite przerwanie udziału placówki w ramach Narodowego Programu Szczepień

‘’Insynuacje, domniemania, a przede wszystkim nagonka polityczna, w jaką zostaliśmy wplątani powoduje, że rozważamy całkowite przerwanie naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień. Gdyby się tak stało, około 100 punktów szczepień z wydajnością około 70 tys. szczepień tygodniowo, zniknie z mapy Polski'' - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie placówki.

Nikt nie chciał podjąć się tego zadania

Zarząd podaje, że zarzuca się CM Medyk w Rzeszowie, że zarabia na szczepieniach.

''Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach prowadzenie akcji szczepień jest dla nas nieopłacalne lub na pograniczu opłacalności. (…) Gdy zaczynaliśmy szczepić na Podkarpaciu, w niektórych jego regionach nikt oprócz nas nie chciał się podjąć tego zadania. Wynajęliśmy obiekty, zatrudniliśmy nowy personel, a to bardzo duże koszty. Ponieważ jednak zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby zdrowotne mieszkańców Podkarpacia, także w tej sytuacji nie chcieliśmy zostawić ich samych sobie" - wyjaśnia.

W stanowisku czytamy także: "Zostaliśmy poproszeni o zapewnienie punktów szczepień w tych miejscach, gdzie żaden inny podmiot nie chciał się podjąć działania. Przekierowaliśmy znaczną część naszych zasobów kadrowych z działań, które są dla nas o wiele bardziej opłacalne, np. komercyjne testy diagnostyczne SARS-CoV-2 po to, aby realizować szczepienia, które w okresie pandemii są tak ważne dla społeczeństwa''.

Kontrola za kontrolą

Zarząd CM Medyk podaje, że szczególnie w ostatnich dniach doświadcza ''agresywnej komunikacji ukierunkowanej na nasz Zespół''. W placówce przeprowadzane są obecnie kolejne kontrole.

''Kontroluje nas Narodowy Fundusz Zdrowia. Sanepid zakończył swoją kontrolę w dniu 15 kwietnia. Jej wyniki są dla nas jednoznacznie korzystne. W ani jednym przypadku nie wykazano wielokrotnego wykorzystywania strzykawek jednorazowego użytku w naszych placówkach. Dowodzi to po raz kolejny, że działamy zgodnie z procedurami medycznymi, a nadrzędnym naszym celem jest i było zawsze bezpieczeństwo naszych pacjentów. Podkreślamy, iż poddamy się każdej kontroli'' - wskazuje w stanowisku.

I dodaje: ‘’Jest nam przykro, że w tę przepełnioną fake newsami narrację dają się wciągnąć osoby, które powinny być przykładem w zwalczaniu informacji nieprawdziwych. Właśnie w ten sposób można zniechęcić do szczepień i spowodować, że społeczeństwo będzie się bać, co może przyczynić się do osłabienia efektu, o który wszyscy powinniśmy dbać - tj. powrotu do normalności sprzed pandemii''.

Czytaj też: Lekarze: nie mieszajcie nas do polityki. Chcemy zaszczepić jak najwięcej osób

Zarząd Medyka apeluje w stanowisku do mediów i do polityków o weryfikację informacji.

‘’(…) prosimy nie produkujcie fake newsów, nie straszcie społeczeństwa, jeśli chcecie by odporność populacyjna została osiągnięta'' - pisze.

Szczepienia to jedno, badania kliniczne drugie

Jak czytamy w stanowisku z 19 kwietnia, Centrum Medyczne Medyk wykorzystuje dopuszczone do szczepienia w Polsce szczepionki, które są dostępne w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. Pfizer, Moderna i Astra Zeneca. 

‘’Dbamy o to, by pacjent otrzymywał drugą dawkę tego samego producenta i w tym zakresie postępujemy zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień. Centrum Medyczne Medyk jest także jednym z ośrodków, który został wskazany do przeprowadzenia badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson, przy czym wybór naszego ośrodka zależał wyłącznie od firmy farmaceutycznej" - informuje Medyk.

"To nie rząd, ani nie politycy decydują w tym zakresie. Badania kliniczne są zupełnie czymś innym niż to, co jest realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Dla nas to, że zostaliśmy wybrani przez światowego giganta jest dowodem na to, że doceniany jest nasz profesjonalizm
i zaangażowanie w zwalczaniu pandemii. Dla Rzeszowa jest to szczególne wyróżnienie’’ - zapewnia CM Medyk.

Placówka podaje też, że od 21 lat prowadzi wiele strategicznych badań klinicznych dla firm z Europy, USA, Japonii, Chin i była wielokrotnie poddawana audytom i kontrolom, w tym najważniejszemu, z FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków).

''Czujemy, że nasze działania są przez niektórych wykorzystywane politycznie. Nagonka, która została na nas ukierunkowana powoduje, że jesteśmy bliscy podjęcia decyzji o całkowitym przerwaniu naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień'' - podsumowują autorzy stanowiska.