W Radzie Dialogu Społecznego o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2016 16:20

Prezydent Andrzej Duda w środę (8 czerwca) wziął udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego; uczestniczył w niej także Konstanty Radziwiłł - poinformował PAP wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Wśród tematów znalazła się m.in. problematyka wynagrodzeń w służbie zdrowia.

W Radzie Dialogu Społecznego o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Radzikowski powiedział PAP, że minister Radziwiłł przedstawił na posiedzeniu RDS informację o stanie prac nad kompleksowym rozwiązaniem związanym z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia. Wyjaśnił, że są one realizowane w ramach branżowego zespołu trójstronnego przy ministrze i biorą w nich udział zarówno pracodawcy ze służby zdrowia, jak i przedstawiciele związków zawodowych.

Radzikowski zaznaczył, że dotychczas wynagrodzenia były regulowane fragmentarycznie. - Kilka lat temu podniesiono wynagrodzenia lekarzom, mniej więcej rok temu było podpisane rozporządzenie o wzroście wynagrodzeń dla pielęgniarek, ale w szpitalach i placówkach służby zdrowia jest jeszcze wiele innych pracowników - rehabilitanci, fizjoterapeuci - czyli cała grupa pracowników pomocowych, która od wielu lat, w wielu placówkach nie otrzymywała podwyżek - podkreślił wiceszef OPZZ.

Jak dodał, właśnie dlatego na wniosek m.in. OPZZ i Solidarności rozpoczęto prace nad "takim systemowym rozwiązaniem, które docelowo miałby doprowadzić do jakiegoś ładu w wynagrodzeniach wśród tej grupy pracowników".

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września 2015 r., zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum