W Radomiu pielęgniarki i położne chcą podwyżek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2009 21:17

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Chałubińskiego w Radomiu chcą więcej zarabiać. Według dyrektora placówki zarabiają średnio prawie 3,3 tys. zł brutto. W połowie stycznia związki zawodowe przedstawiły szefostwu RSS propozycje nowych tabeli płacowych.

- Te tabele uwzględniają staż pracy i kwalifikacje. I zaczynają się od 2,6 tys. zł - tyle miałaby zarabiać pielęgniarka, która rozpoczyna pracę zaraz po szkole medycznej, ze stażem od roku do pięciu lat tabela przewiduje na przykład pensję podstawową 2,8 tys. zł. Tabela kończy się na 5 tys. zł podstawy dla pielęgniarek i położnych z co najmniej 30-letnim stażem i wyższymi studiami magisterskimi - tłumaczy Gazecie Wyborczej dyrektor szpitala Andrzej Pawluczyk.

Rozmowy ze związkami trwają, ale szpital nie jest w stanie spełnić żądań w sytuacji, gdy co miesiąc brakuje na bieżące wydatki około 1 mln zł. Tymczasem na podwyżki trzeba by dodatkowo ok. 800 tys. zł.

Na zaległe pieniądze czekają dostawcy leków, sprzętu jednorazowego, żywności. - Teraz jest kryzys i firmy, które same pomagają sobie pożyczając pieniądze, nie chcą kredytować szpitala. Dlatego trudniej o odroczenie płatności - podkreśla Andrzej Pawluczyk.

Gdy dyrekcja odmówiła spełnienia żądań, Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Związek Zawodowy Położnych weszły w spór zbiorowy.

- NFZ w kontrakcie gwarantuje co najmniej 40 proc. pieniędzy na fundusz płac. Lekarze dostali w październiku podwyżkę, dlaczego my nie mamy skorzystać. Przecież także wyrabiamy punkty - mówi szefowa związku położnych w RSS, Urszula Wabik.

 - Dyrekcja powiedziała nam: nie, bo nie ma pieniędzy, ale nie dostałyśmy żadnej innej propozycji, nie wiemy na jakie podwyżki naszych pensji szpital może sobie pozwolić. Dałyśmy termin do 12 maja, jeśli się nie porozumiemy myślę, że spór zakończy się strajkiem - dodaje.

Sytuacja w szpitalu jest tematem nadzwyczajnej sesji, którą na wniosek kilku radnych, w tym przewodniczącego Dariusza Wójcika, zwołano na piątek 27 marca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum