W Polsce plaga L-4, w Niemczech - wręcz odwrotnie

Autor: IAR, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2009 08:54

Niemcy coraz rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Obawa przed skorzystaniem z tzw. chorobowego wynika, zdaniem ekspertów, z lęku przed utratą pracy. W Polsce tendencja jest odwrotna. Od stycznia do maja br. ZUS wypłacił każdego miesiąca o 100 mln zł zasiłków chorobowych więcej, niż w ub. r. W sumie była to kwota 2,6 mld zł.

Z danych niemieckiego ministerstwa zdrowia wynika, że liczba pracowników korzystających ze zwolnień lekarskich spadła na początku br. do rekordowo niskiego poziomu. W pierwszym półroczu statystyczny Niemiec przebywał na zwolnieniu przez 3,5 dnia. Przed dziesięcioma laty średnie zwolnienie lekarskie było o jeden dzień dłuższe. Na „chorobowe” częściej idą kobiety niż mężczyźni.

Specjaliści w dziedzinie medycyny pracy ostrzegają jednak, że kontynuowanie pracy w czasie choroby grozi pogorszeniem stanu zdrowia. Straty może ponieść również przedsiębiorstwo. Pracownicy ukrywający chorobę popełniają więcej błędów, mogą też zarażać zdrowych kolegów.

W Polsce dla odmiany rosną koszty ZUS z powodu zwolnień lekarskich. Na początku br., w porównaniu z końcem ubiegłego, o połowę wzrosła liczba zwolnień lekarskich i świadczeń wśród samozatrudnionych, a o ponad 67 proc. wśród tych, którzy skorzystali z chorobowego zaraz po tym, jak zostali zwolnieni z pracy. Jeśli podobna tendencja utrzyma się do końca roku, ZUS na zasiłki chorobowe będzie potrzebował ponad 6,6 mld zł - o 1,7 mld zł więcej niż w zeszłym roku.

Z danych GUS wynika, że wzrost L-4 dotyczy nie pracowników, ale tych, którzy właśnie stracili pracę. Pracodawcy podkreślają z kolei, że ze zwolnień lekarskich korzystają najczęściej osoby zagrożone utratą pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum