W Polsce 60 lat nie dożywa 30 proc. społeczeństwa

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2009 14:32

Naszym zadaniem jest określić przyczyny występujących różnic zdrowotnych pomiędzy nowymi i starymi państwami członkowskimi UE i je zniwelować

O ile bowiem udało się Polsce zniwelować różnice w chorobach zakaźnych, w leczeniu schorzeń niezakaźnych różnice są ogromne. W leczeniu nadal mamy Europy dwóch prędkości.

– Biorąc pod uwagę wskaźnik długości życia okazuje się, że w Szwecji przed 60 rokiem życia umiera 3 proc. osób, w Polsce i innych panstwach nadbałtyckich 60 lat nie dożywa 30 proc. społeczeństwa – dodał prof. Zatoński.

Wyjaśnijmy, że profesor jest odpowiedzialny za przygotowanie unijnego raportu HEM - Reducing premature mortality, który monitoruje zmiany zdrowotne zachodzące po rozszerzeniu Unii w latach 2004 i 2007...

Zdaniem Petera Boyla, dyrektora Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami (International Agency for Research on Cancer), problemy zdrowotne powinny być rozwiązywane na poziomie europejskim. Za przykład pozytywnego działania podał zachęty UE do wprowadzania zakazu palenia w miejscach publicznych.

– Dzięki temu, w krajach w których zakaz obowiązuje, m. in. w Szkocji, Włoszech, Irlandii i Hiszpanii, o 25 proc. spadła liczba zawałów serca.

Boyle przypomniał przyjętą w listopadzie 2007 roku deklarację warszawską „W sprawie europejskiego obserwatorium zdrowia publicznego".

– Deklaracja warszawska była krokiem milowym jeśli chodzi o przyjęcie priorytetów działania dla podniesienia wskaźników zdrowotnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz czas na podpisanie międzyrządowego porozumienia i przejścia do praktycznych działań – podsumował Boyle.

Trzecim etapem działania będzie tworzenie i rozbudowa infrastruktury medycznej i badawczej, przy finansowym wsparciu m.in. Komisji Europejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum