W Olsztynie negocjacje kontraktów lekarskich trwają nawet w Sylwestra

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2008 11:44

- Jeśli nie podpiszemy nowych kontraktów, od 1 stycznia nie będziemy mogli przychodzić do pracy, bo byłoby to niezgodne z prawem - mówią lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Olsztynie. Dyrekcja zapewnia, że negocjacje wkrótce się zakończą.

- Chcielibyśmy zamknąć negocjacje przed Nowym Rokiem, żeby wszyscy mieli spokojne święto, ale niewykluczone, że zrobimy to w pierwszych dniach stycznia. Jeśli obie strony chcą dojść do porozumienia, to rozwiązanie zawsze się znajdzie - mówi Jolanta Citko, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu wojewódzkim.

- Negocjacje to sztuka kompromisu - dodaje Irena Kierzkowska, dyrektor szpitala. - Nie mamy więcej pieniędzy, niż to co wynegocjowaliśmy z NFZ. Długo walczyłam o większe stawki niż 51 zł za punkt rozliczeniowy, ale w końcu podpisaliśmy taką stawkę na następne pół roku i trzeba dzielić te pieniądze, które są.

Większość z lekarzy jest zatrudnionych na tzw. kontraktach, które regulują zasady pracy na cały rok. Kontrakty na 2009 r. dziś się kończą (środa). Nowych umów ciągle nie ma, bo lekarze i dyrekcja szpitala wciąż nie doszli do porozumienia. Medycy chcą m.in. rekompensaty za rosnące stawki lekarskich ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej. W ciągu ostatnich lat z kilkuset złotych skoczyły one do nawet 7 tys. zł rocznie.

- Praca ginekologa na oddziale ginekologicznym jest trudna, a wszystkie powikłania odczytywane są jako błąd w sztuce - opowiadają lekarze. - Przysyłane są tu najcięższe patologie z regionu, rodzą się najmniejsze wcześniaki, więc ryzyko jest większe niż gdzie indziej, a co za tym idzie, możliwość wytoczenia lekarzowi procesu.

Lekarze chcieliby, aby nowe kontrakty uwzględniały koszty dodatkowego kształcenia oraz określały czas pracy. Tłumaczą też, że choć są specjalistami, zarabiają mniej niż ich koledzy w szpitalach rejonowych.

Negocjacje w sprawie kontraktów, oprócz ginekologii, trwają także na oddziale endokrynologicznym i diabetologicznym oraz okulistycznym szpitala wojewódzkiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum