W Małopolsce chorzy na raka będą leczeni bez kolejek?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 października 2008 10:02

Czy to koniec czekania po dwa miesiąca na leczenie raka? W tym roku NFZ wszystkie wolne pieniądze przeznacza na ratowanie podopiecznych ośrodków onkologicznych: dzieci i dorosłych. W najbliższych tygodniach do szpitali prowadzących chemioterapię trafi dodatkowo 5 mln zł; na zakup najnowocześniejszych leków znalazły się kolejne 2 mln. NFZ chce, by w Małopolsce żaden pacjent ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową nie czekał na leczenie. Obecnie tacy chorzy odsyłani są do kolejek na

- Ostateczny cel naszych działań to całkowita likwidacja kolejek oczekujących na rozpoczęcie leczenia choroby nowotworowej do końca 2009 roku - mówi dr Maria Janusz, dyrektorka małopolskiego oddziału NFZ. - W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost liczby chorych na nowotwory: przyczynia się do tego edukacja zdrowotna społeczeństwa i wdrożenie profilaktycznych programów zdrowotnych.

Z kolei szybki postęp technologii medycznych pozwala na skrócenie czasu od momentu zgłoszenia się pacjenta do lekarza do postawienia ostatecznej diagnozy. Teraz chodzi o to, żeby takie osoby szybko zacząć leczyć. Dotąd realizacja świadczeń nie nadążała za potrzebami. W efekcie już po rozpoznaniu choroby nowotworowej na leczenie trzeba było czekać nawet dwa miesiące. Dzięki dodatkowym pieniądzom będzie udrożnienie dostępu pacjentów do leczenia onkologicznego, tak by finanse nie były już blokadą.

Blokada jednak może być w innym miejscu: czy szpitale zatrudniają wystarczającą liczbę lekarzy i pielęgniarek, by kolejki zniknęły? Czy będzie miał kto tych chorych leczyć? Tego typu pytania martwią też Fundusz. Dlatego pracownicy oddziału pytają wszystkich dyrektorów szpitali, czy w przypadku większej niż dotychczas liczby pacjentów zakwalifikowanych do leczenia chemioterapią będą mieć możliwość zapewnienia im opieki.

Według NFZ-etu rozwiązać ten problem można tak: pacjenci zdiagnozowani w ośrodkach klinicznych mogą rozpoczynać lub kontynuować ustaloną terapię przeciwnowotworową w placówkach znajdujących się bliżej ich miejsca zamieszkania. Ośrodki takie (z dodatkowym dofinansowaniem z NFZ-etu) mogłyby też leczyć tych chorych, u których w toku leczenia wystąpiły powikłania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum