W MRPiPS zainaugurowano projekt aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 16:01

Wiele osób niepełnosprawnych ma trudności ze znalezieniem pracy. Nowe programy mają służyć zwiększaniu ich aktywności zawodowej - mówił we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podczas inauguracji projektu "Aktywni plus".

W MRPiPS zainaugurowano projekt aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych
Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta Fot. PTWP

Projekt "Aktywni plus" obejmuje trzy programy: "Absolwent", "Stabilne zatrudnienie" i "Praca -integracja". Wszystkie pilotowane są przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i ukierunkowane na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami.

Michałkiewicz na konferencji prasowej w resorcie poinformował, że w konsultacjach społecznych znajduje się także projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Ma on objąć szczególnym wsparciem te grupy osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia.

Inauguracji projektu "Aktywni plus" towarzyszyło podpisanie porozumienia przez PFRON i Grupę Enea o współpracy na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Na jego mocy Enea przystąpi do pilotażowego programu "Praca -integracja". Założeniem jest wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.

MRPiPS, powołując się na wstępne dane GUS, podało, że w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt. proc. wyższy niż w 2015 roku. Wzrasta również aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. W 2015 r. udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 r. było to już ponad 28 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 roku poziom 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13 proc.

Karolina Kropiwiec - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum