W Lubelskim połączą szpitale marszałkowskie, dotyczy to m.in. placówek w Lublinie

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP21 lipca 2021 17:50

Zarząd województwa lubelskiego zadecydował o rozpoczęciu prac nad opracowaniem koncepcji połączenia niektórych szpitali marszałkowskich.

W Lubelskim połączą szpitale marszałkowskie, dotyczy to m.in. placówek w Lublinie
Połączenie szpitali w Lubelskim - Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie ma być placówką przejmowaną. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Pomysł połączenia szpitali podległych marszałkowi argumentowany jest poprawą ich sytuacji finansowej i optymalizacją działalności medycznej
  • Koncepcje połączenia lubelskich lecznic mają być gotowe do końca sierpnia
  • Chodzi m.in. o połączenie dwóch dużych szpitali w Lublinie

Chodzi o połączenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie, który ma być placówką przejmowaną - przekazał w komunikacie rzecznik marszałka Remigiusz Małecki.

Połączone zostaną szpitale psychiatryczne

Drugie połączenie dotyczy lecznictwa psychiatrycznego. Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie ma przejąć dwie placówki: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie.

"Postanowiliśmy połączyć szpitale w celu poprawy ich sytuacji finansowej oraz optymalizacji obecnie prowadzonej działalności medycznej. Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości poprawić kondycję finansową zadłużonych od lat szpitali oraz znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów" - powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Koncepcje połączenia szpitali mają być gotowe do końca sierpnia

Zdaniem zarządu województwa połączenie szpitali będzie odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec jakości usług opieki zdrowotnej i dostosowaniem szpitali do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji i finansowania służby zdrowia w Polsce.

W pierwszej kolejności zostaną powołane zespoły robocze ds. połączenia szpitali w województwie lubelskim. W ich skład wejdą m.in. dyrekcje szpitali i przedstawiciele poszczególnych placówek służby zdrowia. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia.

- Proces konsolidacji będzie wymagał podjęcia wielu szczegółowych działań i analiz. Ma to na celu, z jednej strony uzyskanie poprawy wyniku finansowego, a z drugiej zwiększenie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów - zaznaczył Małecki.

W rozmowie z PAP dyrektorzy szpitali, które mają zostać połączone, odpowiadają, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych przedsięwzięć, ponieważ trwają prace nad opracowaniem koncepcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum