W Lipnie zamiast SPZOZ-u będzie spółka

Autor: Nowości Włocławskie/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 07:02

1 czerwca rozpocznie działalność spółka Szpital Lipno. Powstanie w miejsce likwidowanego SPZOZ w Lipnie.

Prezesem spółki został Józef Waleczko, obecny dyrektor szpitala, a przewodniczącym Rady Nadzorczej Wojciech Kuliński.

- W Radzie Nadzorczej zasiada jeszcze jedynie dwóch radców prawnych – informuje starosta lipnowski Krzysztof Baranowski. - Nie chcieliśmy ze względów ekonomicznych, by było to zbyt liczne ciało.

100 proc. udziału w spółce należy do powiatu. Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Powiatu w Lipnie, do 31 sierpnia tego roku powinien zakończyć się proces likwidacji SPZOZ. Zadłużenie, które wynosi ponad 50 mln zł, przejmie powiat lipnowski.
W ten sposób spółka rozpocznie działalność z czystym kontem i już od niej będzie zależeć, czy sobie poradzi.

Zadaniem samorządu będzie spłata zadłużenia.

- To bardzo poważne kwoty, które spadną na mieszkańców powiatu. Już przygotowujemy się do zapłaty drugiej raty poręczonego przez powiat kredytu, w wysokości 27 mln zł. Jest to kwota niebagatelna, bo ponad 200 tys. zł miesięcznie. Kredyt ten będzie obciążał budżet powiatowy aż do roku 2028. Zależy nam, żeby SP ZOZ jak najszybciej uregulował zobowiązania cywilno-prawne. Zabiegamy, żeby szpital został zakwalifikowany do rządowego programu pilotażowego, mającego na celu oddłużenie polskich szpitali.

Starosta liczy na pomoc budżetu państwa. - Mamy obiecaną dotację na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych w wysokości trzydziestu sześciu milionów złotych - mówi Baranowski.

- Nie są przewidywane zwolnienia grupowe - zapewnia Krzysztof Baranowski. - Pracownicy nie otrzymają wypowiedzeń, tylko nowe umowy. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się odejść, dostanie odprawę. W szpitalu zachowana zostanie też dotychczasowa ilość łóżek - 415. Nowej spółce majątek wydzierżawi Starostwo Powiatowe. Za jaką cenę, to jeszcze nie jest określone.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum