W Lesku głodują i... pracują

Autor: PAP, AS/ Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2009 10:28

W Szpitalu Powiatowym w Lesku trwa strajk głodowy. Pracownicy domagają sie podwyżek pensji o 800 złotych. Dyrekcja mówi o ewentualnej nagrodzie.

27 osób prowadzi protest głodowy w Szpitalu Powiatowym w Lesku na Podkarpaciu. Pomimo protestu, personel medyczny nie odchodzi od łóżek pacjentów. Część pracuje i jednocześnie prowadzi głodówkę.

Ostatnią podwyżkę wynosząca 70 złotych dostali rok temu. Średnia płaca pielęgniarki w tym szpitalu wraz z dodatkami i dyżurami wynosi od 1200 do 1600 zł na rękę (ze wszystkimi dodatkami). Domagają się więc wzrostu wynagrodzenia o 800 złotych.

Alicja Szczepańska – dyrektor szpitala powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że jedyną możliwością wypłacenia dodatkowych pieniędzy są tzw. „nadwykonania”, za które NFZ ma wypłacić szpitalowi 770 tys. złotych. 40 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na nagrody dla pracowników. Zapwniła przy tym, że w planie finansowym placówki jest zapis o 10 proc. podwyżkach, aczkolwiek oznaczać to będzie zwiększenie szpitalnych obciążeń o 100 tys. złotych miesięcznie i de facto generowanie strat.

Strajkujący personel nie zgadza się jednak na jednorazowe nagrody. Domaga się stałej podwyżki i wpisania konkretnej kwoty do regulaminu płac.

Dziś przedstawicieli protestujących pracowników spotkają się z dyrekcją szpitala. W spotkaniu ma uczestniczyć również starosta.

Protest rozpoczął się w minioną środę. Pielęgniarki na godzinę odeszły od łóżek chorych. Godzinny protest pielęgniarki powtarzały przez kolejne dni, ale dyrekcja szpitala nie podjęła z nimi konstruktywnej rozmowy. Zdesperowani pracownicy rozpoczęli w piątek strajk głodowy.
Już 27 pracowników szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) bierze udział w niedzielę w proteście głodowym, trwającym od piątku. Wszyscy domagają się podwyżek płac.

Głodówkę w piątek wczesnym popołudniem rozpoczęło czworo pracowników. W sobotę dołączyło do nich 12 osób, a w niedzielę kolejnych 11. Obecnie wśród głodujących są ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, laborantki, kierowcy oraz pracownicy pionu gospodarczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum