W Łańcucie przekształcą szpital w spółkę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 października 2008 10:49

Szpital w Łańcucie jest pierwszym na Podkarpaciu, który chce przekształcić się w spółkę prawa handlowego. Jeszcze w październiku może zapaść decyzja o likwidacji szpitala, otwierająca drogę do utworzenia spółki.

- Żeby uzyskać zgodę na komercjalizację, musimy mieć opinie samorządów z terenu powiatu, opinię sejmiku samorządowego, wojewody, rady społecznej szpitala, związków zawodowych i samorządów zawodowych. 15 września wysłaliśmy do nich zapytania w tej sprawie, w ciągu 30 dni powinniśmy otrzymać odpowiedź. Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu będziemy znać wyniki tych konsultacji - mówi Krzysztof Przyśliwski, dyrektor szpitala.

Na przekształcenie szpitala w spółkę zgodziła się rada społeczna, w kilku gminach rady też powiedziały: "tak, zgadzamy się na przekształcenia".

- Zależy nam na szerokich konsultacjach. Chcemy przekonać ludzi, że nie mają się czego bać. To nieprawda, że po przekształceniu szpitala w spółkę pacjenci będą mieć ograniczony dostęp do leczenia, a szpital będzie tylko chciał zarobić na pacjentach - dodaje Przyśliwski.

Dyrektor mówi, że uczestnicząc w zebraniach wiejskich, tłumaczy, że po przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego stuprocentowym udziałowcem będzie nadal samorząd powiatowy, że będzie kontrolował zarząd spółki poprzez radę nadzorczą.

- Jedyne ograniczenia w dostępie do świadczeń mogą wynikać z ograniczeń finansowych NFZ-etu. A mam nadzieję, że uda się poszerzyć ofertę szpitala o świadczenia niekontraktowane przez NFZ, np. chirurgię kosmetyczną, lub takie, których do tej pory nie udało nam się wprowadzić do szpitala, bo nie mogliśmy znaleźć specjalistów. Chcielibyśmy ściągnąć np. alergologa - wyjaśnia Przyśliwski.

Gdy zakończy się etap konsultacji, rada powiatu powinna przyjąć uchwałę o likwidacji szpitala. Dyrekcja spodziewa się, że taka uchwała może zapaść jeszcze w październiku. W okresie między przyjęciem uchwały a wykreśleniem szpitala z rejestru musi zostać powołana spółka. Kolejny etap to powołanie i zarejestrowanie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. - Kontrakty z NFZ-etem na przyszły rok będziemy podpisywać jeszcze chyba jako szpital. Ten kontrakt zostanie przekazany cesją NZOZ-owi - tłumaczy Przyśliwski.

Szpital w Łańcucie zdecydował się na przekształcenie w spółkę prawa handlowego, bo tylko jako spółka może ubiegać się o kredyt, środki unijne, może szukać inwestora. Musi wybudować nowy budynek, do którego trzeba będzie przenieść część oddziałów.

Łańcucki szpital mieści się w kilku pawilonach z początku XX w., w których zrealizowanie wymogów Ministerstwa Zdrowia dotyczących rozwiązań architektonicznych (szerokość drzwi, korytarzy, wielkość sal) jest niemożliwe. Do tej pory na przekształcanie się w spółki prawa handlowego decydowały się zadłużone szpitale, placówka w Łańcucie jest w dobrej kondycji, przeszła pomyślnie restrukturyzację, wypracowuje zyski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum