W Grudziądzu i Brodnicy wystawiają pijanym faktury

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 28 września 2009 21:34

Trafiają do szpitala w stanie upojenia alkoholowego, bo spadli z roweru, drabiny, z drzewa. Lekarze nie odmawiają im opieki, ale wystawiają fakturę za leczenie.

W Grudziądzu i Brodnicy wystawiają pijanym faktury
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marek Nowak, dyrektor ZOZ Szpital Powiatowy w Grudziądzu i w Brodnicy przyznaje, że szpitale te, tworzące jedną grudziądzko- brodnicką placówkę, pobierają opłaty od pacjentów stanie upojenia alkoholowego. 

– Działamy zgodnie z art. 33 ustawy o ZOZ. Przypadki zdarzają się różne. Pacjenci bywają w takim stanie, że nie potrafią powiedzieć co się stało i by stwierdzić,  jakie obrażenia odnieśli, konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych. Zdarza się, że przyjeżdżają zawszeni, zapluskwieni, mają świerzb, gruźlicę. Trzeba wówczas opróżnić salę z pacjentów, żeby stworzyć warunki pacjentowi upojonemu alkoholem, z połamanymi nogami, ranami ciętymi. Pacjenci z tych sal trafiają na korytarz.

Inne praktyki stosuje się w NZOZ Szpital Powiatowy im. F.Lange w Nowym Mieście Lubawskim. Tu za opieką pijany pacjent nie płaci. Płaci za to, że się upił, za złamaną nogę już nie, bo jak przyznaje Jan Karwowski, dyrektor nowomiejskiego szpitala, placówka ta działa w systemie ratownictwa medycznego i dostaje na to pieniądze z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze