W Gorzowie czekają na zmiany w prawie

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2008 14:25

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki ma płynność finansową. To efekt restrukturyzacji. Nie oznacza to jednak końca problemów z jakimi boryka się od kilku lat.

Szpital jest najbardziej zadłużonym w Polsce. Od co najmniej dwóch lat przedstawiany jest, jako symbol katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Sławne „300 milionów zadłużenia” przeszło już do historii. Tak twierdzi Wanda Elżbieta Szumna, kierująca Szpitalem od 20 kwietnia 2007 r.

– Gdy objęłam to stanowisko, to zadłużenie szpitala było rekordowo wysokie i wynosiło 310 mln zł, z czego 80 proc. stanowiły wierzytelności wymagalne. Dziś, gdy odjąć 17 mln zł, które mamy jeszcze nie rozliczone z NFZ, to wysokość zadłużenia wynosi 230 mln zł, z czego 30 proc., to zobowiązania krótkoterminowe.

Szpital jest już po restrukturyzacji wprowadzonej zgodnie z wytycznymi firmy konsultingowej, która otrzymała takie zadanie od organu założycielskiego Szpitala, czyli samorządu województwa lubuskiego. Spłaca zadłużenie, ma płynność finansową. Zdaniem dyrekcji taka sytuacja nie jest zagwarantowana na zawsze.

– Mamy nadwykonania. Więcej wydajemy na leczenie pacjentów niż Fundusz daje nam w ramach kontraktu. Jeśli dalej tak będzie, a jednocześnie szpital nie będzie oddłużony i przekształcony w spółkę prawa handlowego, to po jakimś czasie znów możemy wrócić do punktu wyjścia – podkreśla dyrektor Szumna.

Sytuację Szpitala diametralnie poprawiłby zastrzyk gotówki. Gdyby był właścicielem gruntu – na razie jest nim  samorząd lubuski – na których działa, to mógłby cześć działek z których nie korzysta sprzedać. Szacuje się, że można byłoby z ich sprzedaży uzyskać ok. 150 mln zł. W świetle dziś obowiązującego prawa, szansa, by te pieniądze trafiły do kasy Szpitala jest minimalna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum