W Głubczycach też chcą przekształcić szpital w spółkę

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 14:28

SP ZOZ Szpital Powiatowy w Głubczycach jeszcze w tym roku będzie przekształcony w spółkę prawa handlowego.

Po zawetowaniu ustawy zdrowotnej przez prezydenta, rząd przyjął plan B, czyli program Ratujemy Polskie Szpitale. Każdy samorząd, który zdecyduje się przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego, dostanie pomoc finansową od rządu – zapewniała minister zdrowia Ewa Kopacz. Z tej oferty chce skorzystać starosta głubczycki Józef Kozina.

– Dla naszego szpitala to rozwiązanie wydaje się najlepsze. Nie jest to tajemnicą, że nasza placówka od około dziesięciu lat boryka się z problemem bieżącego finansowania, ze względu na dość znaczne zadłużenie. Jednym z alternatywnych sposobów pozbycia się tego zadłużenia jest skorzystanie z oferty rządu i przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego – uważa Bogdan Bury, dyrektor szpitala.

Mieszkańcy powiatu głubczyckiego nie są przekonani do tego pomysłu, bo obawiają się ograniczenia dostępności do usług medycznych, czy wręcz konieczności płacenia za nie.

Starosta głubczycki przyznaje, że często otrzymuje pytania czy, po przekształceniu szpitala dostęp do świadczeń nadal będzie bezpłatny: – Mieszkańcy będą mogli korzystać ze szpitala na takich samych zasadach jak do tej pory. Po przekształceniu zmieni się jedynie forma zarządzania szpitalem - tłumaczy.

Zarówno starosta jak i zarząd powiatu obiecują, że wszystkie wątpliwości dotyczące funkcjonowania szpitala w nowej formule, będą wyjaśniane mieszkańcom Głubczyc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum