W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

Autor: oprac. KM • Źródło: GUMed/Rynek Zdrowia03 października 2022 17:15

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał 298,5 mln zł na budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP). Pieniądze na ten cel pochodzą w większości z budżetu państwa.

W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej
Rektor GUMed, dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski, Wiceminister Zdrowia. Fot. Paweł Sudara/GUMed
  • Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał środki na budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP)
  • Środki na ten cel pochodzą w większości z budżetu państwa
  • Symboliczny czek na kwotę 298,5 mln zł na ręce rektora GUMed prof. Marcina Gruchały przekazał podczas konferencji prasowej Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

Inwestycja to sukces polskich pacjentów

– To przede wszystkim jest sukces polskich pacjentów. Mam nieukrywaną radość ogłosić, że właśnie taka instytucja jak Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miała okazję realizować projekt Centrum Medycyny Pediatrycznej – budowy nowoczesnego centrum, w którym będą leczeni najmłodsi pacjenci z najwyższym dostępem do świadczeń i zabezpieczeń zdrowotnych – zapowiedział na początku spotkania wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Środki na inwestycję pochodzą z Funduszu Medycznego – Subfunduszu infrastruktury strategicznej. W konkursie wyróżniono łącznie 14 podmiotów zlokalizowanych w 11 województwach.

– W trakcie naboru wpłynęło niemal 25 projektów inwestycyjnych, a 23 z nich podlegały ocenie. Każdy z nich mógł być alokowany w przedziale od 50 do 300 mln zł – podkreślił Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Zdecydowana większość z nich przekraczała wartość 100 mln zł, w związku z tym Minister Zdrowia podjął decyzję o zwiększeniu pierwotnej alokacji z 2 mld zł do ponad 3,1 mld zł.

Finał wieloletniego oczekiwania

Władze Uczelni starały się od kilku lat o pozyskanie środków na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej, co pozwoli na zintegrowanie dotychczas rozproszonej bazy klinicznej. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny  obiekt składający się z 6 kondygnacji, w tym 2 podziemnych. Planowane zakończenie realizacji to 3-4 kwartał 2026 r.

– Dziękuję za zaufanie do naszego Uniwersytetu i szpitala klinicznego oraz powierzenie nam tak znaczącej kwoty, którą będziemy mogli przekazać na podniesienie i poprawienie standardu leczenia najmłodszych pacjentów  – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

UCK stanowi niezwykle ważny w naszym regionie ośrodek wysokospecjalistycznego leczenia pediatrycznego. To tutaj dzieci nie tylko z Pomorza znajdują pomoc w najbardziej skomplikowanych medycznie sytuacjach. Poprawa warunków oraz poszerzenie możliwości leczenia, zwłaszcza o spektrum leczenia chirurgicznego jest dla nas niezwykle istotne.

Wielki skok w przyszłość dla polskiej pediatrii

Zakładany koszt inwestycji to 299,9 mln zł, z czego 298,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 1,4 mln zł to środki własne. Inwestycja zakłada budowę kompleksu oraz jego całkowite wyposażenie i przygotowanie pomieszczeń pod docelową przeprowadzkę jednostek.

–  To jest wielki skok, wielki to skok w przyszłość dla polskiej pediatrii. Wielki skok w przyszłość dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Nowy obiekt służyć będzie nie tylko pacjentom, ale także kształceniu nowych kadr medycznych – zaznaczył poseł Kacper Płażyński. – Kiedy patrzę na ten horyzont czasowy od 2015 r. do dzisiaj, to jest pewna cegiełka. W ciągu tych 7 lat budżet na zdrowie w Polsce zwiększył się ponad dwukrotnie. Niech te środki służą temu, abyśmy wszyscy czuli się w Polsce bezpieczni i przede wszystkim dobrze zaopiekowani.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich jednostek, które obejmuje inwestycja, w nowoczesną aparaturę medyczną, z której najważniejsze to: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia,  kardiomonitory i endoskopy.

–  Niecałe 2 lata temu, 7 października weszła ustawa o Funduszu Medycznym, która całkowicie zmienia sytuację naszych pacjentów i nas samych, bo bardzo często również jesteśmy pacjentami – dodał poseł Andrzej Jaworski. – Osobiście bardzo się cieszę, że 300 mln z tego Funduszu zostanie przeznaczonych właśnie na budowę w Gdańsku i naszym województwie kolejnej ważnej inwestycji – specjalistycznego ośrodka dla najmłodszych. Bardzo serdecznie chciałem za to podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Opieka dzienna i ambulatoryjna

CMP będzie się skupiać się na opiece dziennej oraz ambulatoryjnej. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany w głównym kompleksie szpitalnym przy ul. Dębinki 7 i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej łącznikami, co pozwoli efektywniej realizować transport pacjentów i logistykę zaopatrzenia.

–  Zawsze chciałem, żeby w Gdańsku powstał wielospecjalistyczny szpital dziecięcy z prawdziwego zdarzenia. Ten moment właśnie nadszedł. W miejscu mocno wysłużonych i nadwyrężonych czasem budynków już wkrótce powstanie obiekt, w którym warunki leczenia i pobytu pacjentów będą na miarę dzisiejszych czasów i oczekiwań – podkreślił prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed. –  Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nieść pomoc naszym pacjentom taką, jak w najnowocześniejszych krajach Europy. Przyszłość leczenia dzieci jest w wielospecjalistycznych instytucjach, gdzie można zebrać najlepszych specjalistów z różnych dziedzin. 

Centrum Medycyny Pediatrycznej dysponować będzie bazą liczącą 110 łóżek. Planowana powierzchnia całkowita obiektu wynosi 29 029 m2. W CMP zlokalizowane będą:

  • na poziomie -2 oraz -1 pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska
  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum