W Częstochowie też będą "budzili" pacjentów w śpiączce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2017 09:36

Finansowany przez NFZ oddział leczenia dorosłych w śpiączce będzie od 28 września działał  w Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" w Częstochowie.

W Częstochowie też będą "budzili" pacjentów w śpiączce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Będzie to jedyne miejsce w województwie śląskim i drugie w Polsce, gdzie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia pacjenci w śpiączce, w stanie minimalnej świadomości oraz zespole zamknięcia, znajdą specjalistyczną opiekę i rehabilitację.

Kontrakt obejmuje 5 łóżek, chociaż kierujący lecznicą mają nadzieję, że w przyszłości będzie ich coraz więcej.

O przyjęcie mogą ubiegać się nie tylko pacjenci z województwa śląskiego, ale z całej Polski. Nabór dokumentów do kwalifikacji pacjentów trwa; na nieodpłatne leczenie, opiekę i rehabilitację w ramach programu "Leczenie dorosłych chorych ze śpiączką" są jeszcze wolne miejsca. 

Wiceprezes placówki Anna Kryś podała, że programem tym objęci mogą być wyłącznie pacjenci bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji. W jego ramach pacjent zostanie zakwalifikowany na leczenie, opiekę i neurorehabilitację na okres do 12 miesięcy.

- Przyjmujemy pacjentów z rozpoznaniem stanu śpiączki, po urazach mózgowo-czaszkowych, wypadkach motocyklowych, upadkach z wysokości, po nagłym zatrzymaniu krążenia, w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, pacjentów żywionych dojelitowo, ze spastycznością - zgodnie z kryteriami kwalifikacji - podała Kryś.

Kryteria, które musi spełnić pacjent, to m.in pozostawanie w stanie śpiączki w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, stabilność podstawowych parametrów życiowych, stabilność oddechowa bez wspomagania mechanicznego oraz ukończenie 18. roku życia w dniu przyjęcia.

Kryś zapewniła, że częstochowska placówka posiada doświadczoną w tym zakresie kadrę oraz odpowiedni, wysokiej klasy sprzęt. Dodała, że do tej pory, na przestrzeni ostatnich lat, wybudziło się tam ze śpiączki pięć osób.

W celu stymulowania kontaktu z pacjentem specjaliści wykorzystują różne metody, do których należą m.in. narzędzie komunikacji z pacjentem C-EYE ("cyberoko"), terapia polisensoryczna, która oddziałuje zmysłami za pomocą światła, chromoterapii, muzykoterapii, odgłosów, zapachów, wrażeń dotykowych, czy też badania czynnościowe mózgu - EEG.

Wraz z otwarciem oddziału zainaugurowana zostanie działalność fundacji "Pobudka w zdrowiu", której celem będzie poszukiwanie nowych metod leczenia dorosłych w śpiączce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze