W Częstochowie konsolidują szpitale

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2009 11:06

Zamiast dwóch szpitali podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu do końca tego roku w Częstochowie będzie tylko jeden. Wojewódzki Szpital Zespolony na Tysiącleciu formalnie przestanie istnieć, ale dalej będą się leczyć w jego budynku pacjenci.

Likwidacja szpitala w dzielnicy Tysiąclecie, jako odrębnie zarządzanej placówki, to pomysł nienowy. Wszystko na to wskazuje, że tym razem zostanie wprowadzony w życie. Urząd Marszałkowski, właściciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, zdecydował tak po zapoznaniu się z wynikami audytu placówek służby zdrowia w województwie.

Przeprowadzany w latach 2004-2007 audyt wykazał bowiem, że kiepsko idzie dwóm wojewódzkim szpitalom w Częstochowie - specjalistycznemu i zespolonemu - z wykorzystaniem tzw. zasobów. Mają za dużo pracowników, łóżek i pomieszczeń do udzielania świadczeń ambulatoryjnych. Przykład: liczba łóżek na Parkitce - 656, wykorzystanie - 71,7 proc., na Tysiącleciu - odpowiednio 451 i 81,9 proc.

- To oczywiste, że gdyby zlikwidować Tysiąclecie, pacjenci i tak bez problemu dostaliby się do szpitala. Choć słowo „likwidacja” nieprecyzyjnie oddaje nasze zamierzenia. Chodzi bowiem o wejście szpitala na Tysiącleciu w struktury Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny, tzw. Parkitkę - twierdzi Mariusz Kleszczewski, członek zarządu województwa śląskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

W Częstochowie, już kilka lat temu, władze samorządowe miasta zrealiowały projekt skonsolidowania pod jednym zarządem trzech odrębnie wcześniej zarządzanych szpitali miejskich. Doprowadzono w ten sposób m.in. do sprofilowania ich działalności i lepszego wykorzystania sprzętu w szpitalach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum