W Częstochowie chorzy na reumatyzm nie chcą przeprowadzki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2009 10:39

Chorzy na reumatyzm, którzy leczą się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie popularnie zwanym Parkitką, nie chcą przenosić się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. O takiej przeprowadzce zdecydował Śląski Urząd Marszałkowski.

Pacjenci Parkitki tłumaczą, że szpital, w który się leczą jest przystosowany do tego, żeby ludzie mający kłopoty z poruszaniem wszędzie mogli sami dotrzeć, np. drzwi windy otwierają się tu automatycznie. Bez przeszkód można zjechać do sklepiku, kaplicy czy na badania w innych oddziałach. Takich udogodnień nie ma, ich zdaniem, wojewódzki szpital.

Decyzja o przeprowadzce reumatologii to rezultat audytu, który Śląski Urząd Marszałkowski zlecił w swoich szpitalach, także częstochowskich - Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Bialskiej i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. PCK. Badania, które miały pomóc w usprawnieniu działalności placówek, przyniosły taki m.in. wniosek: trzeba lepiej gospodarować miejscem i pracownikami. Parkitka już wcześniej chciała powiększyć swoją ortopedię. Miałaby zająć pomieszczenia oddziału reumatologicznego, pacjenci reumatologii zostaliby przeniesieni do szpitala wojewódzkiego i dopiero wtedy Parkitka  „wchłonęłaby” ortopedię z wojewódzkiego. Przeniesienie ortopedii przyspieszono jednak, bo tak postanowiły rady społeczne szpitali.

W wojewódzkim szpitalu zostało miejsce po urazówce. I tam mają trafić chorzy na reumatyzm, do tej pory leczący się na Parkitce. Na razie nie ma żadnych wiążących decyzji, nie ma dat.

Dyrektor Parkitki Kazimierz Pankiewicz zapowiada, że najpierw muszą być wyremontowane pomieszczenia po ortopedii przy ul. PCK. Ale nie wie, kiedy taki remont zostanie przeprowadzony.

- My też nie jesteśmy w stanie przewidzieć terminu - dodaje rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Agnieszka Zasada. - Musi być najpierw uchwała rady społecznej szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum