W Czechach leczą zęby niepełnosprawnym Polakom
W czeskiej Ostrawie powstał pierwszy gabinet leczący wyłącznie osoby niepełnosprawne z Polski. Za ich zabiegi płaci NFZ. Leczą się tam już niepełnosprawni z województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

W Polsce osoba niepełnosprawna na wizytę u dentysty wykonującego zabiegi w ramach NFZ czeka nawet dwa miesiące. Brakuje placówek gotowych podjąć się leczenia tej grupy pacjentów. W całym kraju jest ich kilkadziesiąt - na blisko 4,7 miliona niepełnosprawnych obywateli - podaje Gazeta Wyborcza.
Niepełnosprawnym w Polsce przysługują refundowane przez NFZ usługi w ramach takiego samego koszyka świadczeń gwarantowanych, jak w przypadku osób w pełni sprawnych. Problem jednak tkwi w wycenie. Takie usługi są za nisko wyceniane leczenie, a wymagania względem placówek bardzo wysokie. W efekcie dla wielu ośrodków leczenie pacjenta niepełnosprawnego jest nieopłacalne. Natomiast koszty leczenia w Czechach są bardziej dopasowane do wycen NFZ.
Nie ma tam kolejek do stomatologa, wszystkie zabiegi wykonywane są praktycznie od ręki i w narkozie, co jest niezbędne w przypadku np. osób niepełnosprawnych intelektualnie czy osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Formalności związane z NFZ załatwiane są w imieniu pacjenta przez Polski Instytut Zdrowia. Pacjent nie musi wykładać swoich pieniędzy na zabieg, a później starać się o refundację w NFZ.
Więcej: www.wyborcza.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)