W Białymstoku specjaliści żądają podwyżek, bo dostali je rezydenci

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 13:20

Rezydenci z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku mają większe pensje niż lekarze specjaliście, którzy ich uczą. Do takiej sytuacji doprowadziła ministerialna podwyżki pensji rezydentów, które miały zachęcać ich do podejmowania deficytowych specjalizacji. Specjaliści grożą strajkiem.

Jak informuje Kurier Poranny ośmiu chirurgów z białostockiego szpitala złożyło wnioski o podwyżki. Domagają się płacy zasadniczej przynajmniej na takim samym poziomie jak ich młodsi koledzy.

Rezydenci się cieszą, specjaliści pomstują nad decyzją Ministerstwa Zdrowia. Ich zdaniem podwyżki powinni dostać wszyscy, nie tylko robiący specjalizację lekarze.

Lekarze z długim stażem nie mogą pojąć jak osoba, którą się uczy może zarabiać więcej od swojego nauczyciela. Rezydent zarabia więcej, a przecież trzeba się nim opiekować.  

- Tymczasem rezydent jest pod ciągłym nadzorem opiekuna, o wszystko go pyta, ma jeszcze wiele nauki przed sobą. My nie tylko uczymy młodych lekarzy. Jesteśmy także za nich odpowiedzialni - mówi na łamach Kuriera Porannego Robert Kozłowski, przewodniczący rady ordynatorów wojewódzkiego szpitala.

Z tym problemem musi sobie również poradzić dyrektor placówki.

- Pensje lekarzy rezydentów finansowane są z budżetu państwa. Jednak to ja mam wypłacać pieniądze za dyżury. Są one liczone od podstawy pensji, czyli automatycznie co miesiąc szpital będzie miał pół mln zł więcej wydatków - mówi Sławomir Kosidło, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Jak na razie w ministerialnych wytycznych nie jest rozwiązana kwestia wysokości pensji lekarzy wynagradzanych już według nowych stawek, którzy kiedyś przestaną być rezydentami, a zostaną specjalistami. Co paradoksalne, oni sami zapowiadają, że znając aktualne wynagrodzenia zasadnicze specjalistów nie mają zamiaru pozostania w placówce po zakończeniu specjalizacji. Nie chcą pracować za stawkę jaką teraz mają ich starsi koledzy.

- Ja tutaj nie zostanę za takie pieniądze. Z całym szacunkiem do moich starszych kolegów - mówi Michał Chilewicz, rezydent w szpitalu wojewódzkim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum