VAT: wyższe ceny w prywatnych centrach medycznych

Autor: DKX/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2011 17:21

Zmiany w przepisach, które weszły w życie od stycznia spowodowały, że cena wszystkich usług, których bezpośrednim celem nie jest poprawa zdrowia, radykalnie wzrosła - komentuje Wojciech Mizerka, dyrektor finansowy Enel-Med.

VAT: wyższe ceny w prywatnych centrach medycznych

VAT w tym przypadku to ponad 20 proc. podstawowej wartości świadczenia. Zgodnie z polskim prawem, do końca 2010 roku usługi zdrowotne były zwolnione z podatku VAT. Jednak w br. nowa definicja usług medycznych zakłada, że od podatku zwolnione są jedynie świadczenia związane z profilaktyką, ratowaniem, poprawą oraz przywracaniem zdrowia.

– Najwyższą stawką podatkową obciążone są obecnie m.in. takie usługi, jak opieka paliatywna, część rehabilitacji, operacje plastyczne czy zabiegi in vitro. Nie do końca wiadomo też jak fiskus miałby weryfikować prawidłowość zastosowanej stawki VAT, ponieważ ta sama usługa może być w pewnych okolicznościach zwolniona z podatku, a w innych opodatkowana. Na przykład zabieg polegający na usunięciu znamienia z przyczyn medycznych jest usługą zwolnioną z VAT, ale ten sam zabieg wykonany z przyczyn estetycznych powinien być droższy o 23 proc. podatku – komentuje Wojciech Mizerka

Istnieje teoretyczna możliwość indywidualnego rozpatrywania przypadków, ale w praktyce nie jest to możliwe ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych czy tajemnicę lekarską.

– Zmiany oznaczają również duże problemy dla placówek, które realizują kontrakty NFZ. Zarówno prywatnych jak i publicznych. Muszą one bowiem wystawiać faktury z 23 proc. podatkiem VAT dla NFZ za świadczenia, które nie mają na celu poprawy zdrowia. Przy obecnym systemie rozliczeń nie jest to możliwe. Powstaje także pytanie, czy stawki za procedury medyczne zawarte w kontraktach z NFZ to kwoty netto czy brutto. Z racji sposobu finansowania należy domniemywać, że brutto. Oznacza to z kolei spadek przychodów niektórych placówek o blisko 20 proc, w przypadku procedur podlegających opodatkowaniu VAT-em – ocenia dyrektor finansowy Enel-Med.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum