V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: wicemarszałek woj. śląskiego o tworzeniu centrum chorób zakaźnych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 20:31

Jak podkreślał w czwartek, w trakcie pierwszej zdalnej sesji "O sieci szpitali i nie tylko - kilka pytań w czasach pandemii" w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, pandemia obnażyła rozmiar braków w obszarze chorób zakaźnych w regionie.

V  Kongres Wyzwań Zdrowotnych: wicemarszałek woj. śląskiego o tworzeniu centrum chorób zakaźnych
Pierwsza zdalna sesja w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Fot. Andrzej Wawok/PTWP

W trakcie spotkania wskazał, że trudna sytuacja na Śląsku pokazała, jakie kroki należy podjąć na przyszłość.

- Generalnie dobrze oceniamy wprowadzony model szpitali jednoimiennych. I widzimy, że nawet tak duża liczba zakażonych jaką mamy obecnie w regionie, nie zablokowała lecznic. Ten system się sprawdził i obecnie nie ma potrzeby organizowania nowych placówek jednoimiennych. A jeśli chodzi o przyszłość, planujemy utworzenie dużego centrum chorób zakaźnych - podkreślał Starzycki.

Jak zaznaczył, ostatnie miesiące pokazały, że w regionie był problem z zapewnieniem odpowiedniej kadry. To w jego opinii trzeba w przyszłości zmienić.  

- Zarząd województwa jest gotów uczestniczyć w tworzeniu Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych - dodał i przyznał, że gdyby  taka placówka była w regionie to w tym momencie rozwiązałaby większość problemów z którymi obecnie zmaga się Śląsk. 

Zobacz retransmisję debaty:

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum