V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: testowanie podstawą do odmrożenia szpitali?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 17:45

Zdaniem specjalistów, priorytetem w zakresie odmrożenia planowych przyjęć jest brak ograniczeń w testowaniu pacjentów, którzy mają być przyjmowani do szpitali. Nadrobienie zaległości będzie jednak bardzo trudne -  wskazywali eksperci podczas zdalnej sesji V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych "O sieci szpitali i nie tylko - kilka pytań w czasach pandemii".

Uczestnicy sesji mówili o warunkach odmrażania planowej działalności szpitali Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Jak przyznał Daniel Rutkowski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ skala zaległych świadczeń w leczeniu planowym jest duża.

- Jesteśmy w trakcie gromadzenia danych dotyczących realizacji świadczeń z okresu pandemii, ale już widać, że  doszło do istotnego  ograniczenia świadczeń. I tak w porównaniu do analogicznych okresów w roku ubiegłym - w zakresie np. chirurgii ogólnej mamy w marcu spadek o 38 proc. , a w kwietniu już o ponad 70 proc.  Podobny trend widać w ortopedii. Nieco mniejsze ograniczenie było w kardiologii, chociaż równie istotne: w marcu o ok. 33 proc., w kwietniu o ok. 65 proc. - wskazywał dyrektor.

O konieczności odmrażania planowych przyjęć przekonany jest Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego. Jak zaznaczył, aby w ogóle mówić o nadrabianiu zaległości w zakresie planowych świadczeń potrzebne jest  ustalenie planu konkretnego działania dla szpitali.

- Trzeba uwzględnić, że część szpitali musiała przecież zawiesić swoją planową działalność w związku z COVID-19. Jej odmrażanie zależy teraz od sytuacji w danym regionie. W Częstochowie nasz największy szpital już rozpoczął ten proces w ubiegłym tygodniu. W pozostałych placówkach takie decyzje podejmują dyrektorzy uwzględniając lokalną sytuację. Np. w Rybniku obecnie nie ma  takiej możliwości - podkreślił. 

Wicemarszałek zaznaczył, że fundamentem powrotu do dawnej działalności jest uregulowanie kwestii szerokiego testowania pacjentów planowanych do przyjęcia, co jest podstawą odmrażania normalnego funkcjonowania lecznic.

W podobnym tonie wypowiadał się Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego Jak wskazywał, bezpieczeństwo opiera się obecnie o dostęp do testowania pracowników i pacjentów.

Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiadał, że nie ma żadnych wytycznych, które zalecałyby testowanie wszystkich pacjentów czy personelu medycznego. - Test należy wykonać u każdego pacjenta czy pracownika ochrony zdrowia, który ma wskazania - zaznaczył. 

Mariola Szulc, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach zwróciła uwagę na inny problem. Jak podkreślała, obecnie wykonanie  zabiegów pozostaje na poziomie 1 proc. Jeżeli powrót do normalnej działalności będzie trwał jeszcze jakiś czas, a część specjalistów, którzy już chcą wracać do swoich dziedzin, opuści lecznicę,  to zanim wyjdzie ona z formuły szpitala jednoimiennego, będzie musiała odbudować kadrę. 

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacja Szpitali zwracał natomiast uwagę, że raczej nie należy mówić o nadrabianiu zaległości. - Działaliśmy w sytuacji nadzwyczajnej, a szpitale wykonały to co miały wykonać. Teraz należy planować jak działać dalej. I tu trzeba wprowadzić nowy uporządkowany plan. Musimy m.in mieć spójne wytyczne. - Ale nadal mamy wykluczające się wskazania różnych towarzystw naukowych i konsultantów. Dlatego jest prośba do decydentów, aby ten ważny obszar uporządkowali - komentował.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum