V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: szpitale uniwersyteckie ponoszą ogromne koszty

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 18:35

Szpitale uniwersyteckie mają szczególną rolę. Przejmujemy w części zadania tych lecznic wielospecjalistycznych, które obecnie stały się szpitalami do leczenia pacjentów z COVID-19 - wskazał w czwartek Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podczas pierwszej sesji V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) Online.

Pierwsza zdalna sesja w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Podkreślił, że USK we Wrocławiu ma jeszcze tę złożoną strukturę, że funkcjonuje w nim oddział zakaźny dzieci, gdzie leczony jest COVID-19 u pacjentów do 18. roku życia.

- Aby szpital, który jest dużą jednostką medyczną nie był dostarczycielem ognisk zakażenia chorych z grona personelu czy pacjentów, musimy stosować zasady bezpieczeństwa. To generuje ściśle określone koszty - mówił dyrektor Pobrotyn i wymieniał: - Przebudowaliśmy lecznicę, mamy ograniczenia czasowe - liczby przyjmowanych chorych w różnych obszarach wynikają z reżimu epidemiologicznego, jakiego musimy przestrzegać. Do tego dochodzą środki ochrony osobistej.

Podkreślał, że ostatnie dwa miesiące pokazały, że jest wielu zakażonych koronawirusem jest bezobjawowych, co oznacza, że każdego pacjenta należy traktować w kategoriach grup ryzyka, a to powoduje zwiększenie kosztów.

- Do przedyskutowania jest, czy rentowność finansowania świadczeń, którą zaproponował NFZ, jest wystarczająca? Zgadzam się natomiast, że jeżeli nastąpi szybkie wyhamowanie pandemii koronawirusa w Polsce, będziemy w dużej mierze w stanie te świadczenia odrobić - podsumował szef szpitala uniwersyteckiego we Wrocławiu.

Zobacz retransmisję debaty:

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum