V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: przedstawiciel resortu zdrowia i NFZ o redefinicji sieci szpitali

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 19:14

Czy epidemia COVID-19 wstrzyma lub przesunie w czasie zapowiadaną redefinicję sieci szpitali? A może - paradoksalnie - jest szansą i przyspieszy zmiany organizacyjne w szpitalnictwie? M.in. takie pytania padły w czwartek podczas zdalnej sesji V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych "O sieci szpitali i nie tylko - kilka pytań w czasach pandemii".

V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: przedstawiciel resortu zdrowia i NFZ o redefinicji sieci szpitali
Pierwsza zdalna sesja w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Fot. Andrzej Wawok/PTWP

O przyszłość planowanych/postulowanych zmian w całym polskim systemie opieki zdrowotnej - w tym m.in. w obszarze sieci szpitali, zostali zapytani: wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i z-ca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ, Daniel Rutkowski.

Według wiceszefa resortu zdrowia epidemia koronawirusa w Polsce ani tych zmian nie przyspieszy, ani nie opóźni. - Wydaje się, ze mamy dość dużo doświadczeń związanych z funkcjonowaniem sieci szpitali, ryczałtu, więc jestem przekonany, ze rok 2021 będzie tym, kiedy rzeczywiście dokonamy pewnych korekt w ich funkcjonowaniu - ocenił Gadomski.

Z kolei Daniel Rutkowski widzi zdecydowany wpływ epidemii zarówno na możliwe zmiany, jak i monitorowanie skuteczności już wprowadzonych rozwiązań systemowych. Na dodatek - jak zauważył - utrzymujący się stan nie pozwala przewidzieć, kiedy nastąpi redefinicja PSZ.

- Na pewno pandemia przeszkodziła nam w monitorowaniu zmian, które wprowadziliśmy od początku roku i które wiązały się ze świadczeniami na linii ambulatorium - szpital, pozwalały na konwersję pacjentów pomiędzy POZ a AOS. Monitorować i poddać ewaluacji chcieliśmy szczególnie obszar endokrynologii. W czterech poradniach w AOS w obszarze świadczeń pierwszorazowych wprowadziliśmy bezlimitowość. Także tam chcieliśmy zaobserwować, jakie to będzie miało przełożenie m.in. na kolejki pacjentów. Niestety, koronawirus zapewne opóźni ten proces - powiedział.

Przyznał, że pod koniec czerwca 2021 r. de facto powinna odbyć się ponowna kwalifikacja do systemu PZS. - Na pewno trzeba przeanalizować rozwiązanie ryczałtowe, czyli objęcie nim co najmniej 50 proc. wartości świadczeń w systemie sieci. Ryczałt sprawdził się, jeżeli chodzi o swego rodzaju "kaganiec" na poziom nadwykonań. Ale miał też swoje minusy. Ograniczał w momencie, kiedy mieliśmy dodatkowe środki, stymulowanie wzrostu poziomu realizacji świadczeń, gdy akurat lepiej sprawdzają się rozwiązania typu fee for service - ocenił Rutkowski.

Podsumował, że na pewno trzeba przyjrzeć się - w momencie ponownego podejścia do procesów kwalifikacji do PZS - tym kryteriom, które stosowano przy pierwszej kwalifikacji. - Na razie trudno jednak mówić o konkretach. Ale na pewno potrzebne są szczegółowe analizy - podkreślił.

Zobacz retransmisję debaty:

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum