V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: o pieniądzach z NFZ, które płyną do szpitali w czasie epidemii

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 16:54

O pieniądzach mających pozwolić zachować płynność finansową szpitali w czasie epidemii koronawirusa podczas pierwszej zdalnej sesji w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) online mówił Daniel Rutkowski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Pierwsza zdalna sesja w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Dyrektor Rutkowski wskazał, że omawiając kwestie płynności finansowej szpitali w czasie epidemii koronawirusa, konieczne jest podzielenie świadczeniodawców na dwie grupy.

Pierwszą z nich stanowią świadczeniodawcy, którzy bezpośrednio realizują świadczenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19 - szpitale jednoimienne, ale też inne, które zostały wpisane na wykaz dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ i wojewodę do realizacji tych świadczeń.

- Specustawa COVID-19 określiła, że te świadczenia finansowane są z budżetu państwa - z części, która jest w posiadaniu ministra zdrowia. Z tej dotacji - stan na wczoraj (13 maja - przyp. red.) - przekazaliśmy 306 mln zł dla podmiotów, które realizują te świadczenia - mówił wicedyrektor Rutkowski.

Druga grupa to świadczeniodawcy, w których realizację normalnych świadczeń zakłóciła pandemia.

- Tu mamy instrumenty, które dzięki zmianie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jaka w połowie marca weszła w życie - mogliśmy zastosować. To jest wypłata tzw. 1/12 kontraktu miesięcznego bez bezpośredniego powiązania z poziomem realizacji świadczeń oraz instrumenty, które pozwoliły nam szybciej przekazywać środki. Na wniosek świadczeniodawców możemy cztery razy w miesiącu przekazywać środki, a wypłata należności następuje w ciągu 5 dni po złożeniu i weryfikacji dokumentów finansowych - wyjaśniał dyr. Rutkowski.

Ponadto - jak dodał - w marcu z funduszu zapasowego zostały uruchomione środki, które pozwoliły zwiększyć cenę punktu w ryczałcie PSZ o 5 proc.

- To był strumień dodatkowych pieniędzy około miliarda złotych do systemu - podsumował dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Zobacz retransmisję debaty:

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum