Uzdrowisko Ustroń rozszerza swoją ofertę rehabilitacyjną

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 13:38

Wkrótce w Uzdrowisku Ustroń (Śląskie) pojawią się dwa nowe oddziały rehabilitacji pulmonologicznej i rehabilitacji neurologicznej z kontraktem z NFZ.

Oddział rehabilitacji pulmonologicznej został zakontraktowany z NFZ na 20 łóżek. Będzie to jedyny oddział rehabilitacji oddechowej dorosłych na terenie Podbeskidzia. Rehabilitacja pulmonologiczna jest adresowana do osób z przewlekłymi chorobami płuc i układu oddechowego, po zabiegach torakochirurgicznych oraz do pacjentów wymagających leczenia powikłań po przebytym leczeniu szpitalnym.

Uzdrowisko przygotowując się do uruchomienia rehabilitacji pulmonologicznej zamierza jeszcze w tym roku zbudować m.in. tężnie solankowe, które będą wykorzystywać własne źródła solanki wydobywanej z poziomu 1800 metrów pod ziemią. Drugi z oddziałów rehabilitacji neurologicznej posiada 38 łóżek.

Od lipca br. będą mogli się na nim leczyć pacjenci w ramach ubezpieczenia NFZ.

- Jest to jedna z najtrudniejszych rehabilitacji. Pacjenci wymagają szybkiej i profesjonalnej opieki ze strony wyspecjalizowanego zespołu lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz szeregu konsultantów - informuje Bartosz Sadowski, prezes Uzdrowiska Ustroń.

Oprócz dwóch oddziałów rehabilitacji pulmonologicznej i neurologicznej Uzdrowisko Ustroń otrzymało z NFZ środki na uruchomienie dwóch dziennych oddziałów rehabilitacji limfologicznej i ogólnorehabilitacyjnego.

Pierwszy z nich wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na leczenie chorych z obrzękami limfatycznymi w różnym stadium. Będą mogły korzystać z niego osoby zarówno leczone, jak i nieleczone onkologicznie. Z kolei drugi z oddziałów przeznaczony jest dla osób ze schorzeniami zapalnymi, zwyrodnieniowymi narządu ruchu, po urazach i operacjach.

Uzdrowisko Ustroń otrzymało także środki na dalsze prowadzenie oddziału wczesnej rehabilitacji kardiologicznej. Jest to najbardziej rozwijający się oddział w Uzdrowisku. W ciągu ostatnich 3 lat liczba pacjentów wzrosła tu z 90 do 230, a nawet 250 rehabilitowanych dziennie. Nowy kontrakt dla tegoż oddziału jest wyższy od poprzedniego o 30 proc.

- Z jednej strony jesteśmy zadowoleni z tego wzrostu, ale z drugiej nowy, wyższy kontrakt obejmuje zaledwie połowę świadczeń udzielanych w oddziale - informuje Piotr Cierpiał, wiceprezes Uzdrowiska Ustroń.

Rozwijanie specjalistycznego programu rehabilitacji kardiologicznej jest jednym z głównych celów Uzdrowiska Ustroń. Pacjenci na oddział rehabilitacji kardiologicznej są przyjmowani nierzadko w 4-5 dobie po zabiegu, co z punktu widzenia ekonomiki i organizacji ochrony zdrowia jest rozwiązaniem o wiele tańszym niż długotrwały pobyt chorego na oddziale kardiologicznym lub kardiochirurgicznym.

W tym roku zakończył się 3 letni proces prywatyzacji Uzdrowiska Ustroń. Nowy właściciel - Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca - od samego początku postawił sobie za cel rozwój spółki. Tylko w ostatnich trzech latach Uzdrowisko Ustroń na inwestycje wydało prawie 60 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum