Uzdrowisko Kraków-Swoszowice wystawione na przetarg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 19:32

Siedem firm odpowiedziało na zaproszenie ministra skarbu do negocjacji w sprawie kupna ponad 92 proc. udziałów uzdrowiska Kraków-Swoszowice.

Uzdrowisko Kraków-Swoszowice prowadzi działalność leczniczą oraz rehabilitacyjną. Negocjacje z inwestorami będą dotyczyć głównie ceny za zbywane udziały oraz proponowanego programu rozwoju spółki. Program ten obejmuje m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału przedsiębiorstwa. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. udziałów.

Skarb Państwa posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP; 20 proc. akcji ma w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica. Z prywatyzacji na razie mają być wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów i Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 12 listopada 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Spośród siedmiu spółek wyłączonych z prywatyzacji, jedna - uzdrowisko Krynica-Żegiestów - zakończyła 2008 rok ujemnym wynikiem finansowym netto w wysokości ok. 1, 5 mln zł. Pozostałe sześć uzdrowisk odnotowały zysk w 2008 roku, podczas gdy 2007 rok zamknęły stratą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum