Uzdrowiska w Krakowie i Ustce cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2009 20:25

Resort skarbu analizuje wstępne oferty inwestorów w sprawie kupna udziałów w pięciu uzdrowiskach. Ma na to czas do połowy maja.

Resort oceni, którzy inwestorzy zostaną dopuszczeni do dalszego etapu postępowania prywatyzacyjnego. Następnie ministerstwo wyznaczy termin składania ofert wiążących.

Na sprzedaż wystawiono ponad 92 proc. udziałów w uzdrowisku w Ustce, 89,5 proc. w Kamieniu Pomorskim, 93 proc. w Wieńcu Zdroju, ponad 92 proc. uzdrowisku Kraków Swoszowice i ok. 86 proc. w Przerzeczynie Zdroju.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się uzdrowiska Kraków Swoszowice (8 złożonych ofert) oraz Ustka (cztery oferty). Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły również dwie oferty dotyczące uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim oraz po jednej w sprawie spółek  w Wieńcu Zdroju i Przerzeczynie Zdroju.

Skarb Państwa posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP; 20 proc. akcji ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica.

Z prywatyzacji na razie mają być wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 12 listopada 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Spośród siedmiu spółek wyłączonych z prywatyzacji, jedna - uzdrowisko Krynica-Żegiestów - zakończyła 2008 rok ujemnym wynikiem finansowym netto w wysokości ok. 1,5 mln zł. Pozostałych sześć uzdrowisk odnotowało zysk w 2008 roku, podczas gdy 2007 rok zamknęły stratą.

Według resortu, w dalszej perspektywie wszystkie uzdrowiska powinny być sprywatyzowane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum