Uzdrowiska pod młotek!

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 10:30

W ubiegłym roku nie sprzedano ani jednego z pięciu planowanych do prywatyzacji uzdrowisk. W tym roku zanosi się na przełom, którego przykładem może być sprzedaż największego w Polsce obiektu uzdrowiskowo-szpitalnego w Ustroniu.

W raporcie NIK oceniającym prywatyzacje uzdrowisk za lata 2005-2009. znalazły się krytyczne opinie dotyczące Ministerstwa Skarbu, które sprawowało pełny nadzór właścicielski nad 24 uzdrowiskami.

Resortowi zarzucono, że spóźnia się z realizacją kolejnych etapów niezbędnych do zrealizowania prywatyzacji (harmonogramy, analizy przedprywatyzacyjne). Z kolei Ministerstwu Zdrowia dostało się za to, że nie prowadzi analiz zrealizowanych dotąd prywatyzacji, zwłaszcza w zakresie ich wpływu na wymagane prawem utrzymanie równego i powszechnego dostępu do świadczonych przez kurorty usług.

W maju wiceminister skarbu Joanna Schmid, odpowiedzialna za przekształcenia własnościowe uzdrowisk, oświadczyła, że jej resort w trzecim kwartale 2010 roku planuje zakończyć prywatyzację uzdrowisk w Świeradowie Zdroju, Ustroniu i Jeleniej Górze. Zapowiedziała również rozpoczęcie negocjacji z inwestorami w sprawie kupna akcji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich oraz uzdrowiska „Połczyn” w Połczynie Zdroju. Ponadto resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna kolejnych trzech uzdrowisk: w Kamieniu Pomorskim, Przerzeczynie-Zdroju i Wieńcu-Zdroju.

Szczególnie obiecująco zapowiada się prywatyzacja Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA w Ustroniu. Nowy właściciel ma być znany już w lipcu.

Dziennik Zachodni donosi, że do ostatecznych negocjacji dopuszczono trzy firmy:
• STP Investment z siedzibą w Bochni,
• POLALMAKO z siedzibą w Rzeszowie,
• Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, właściciela sieci ośrodków kardiologicznych, z siedzibą w Ustroniu.

Dodajmy, że w kwietniu ze starań o zakup perły Beskidów wykruszyło się dwóch kandydatów. W każdym razie zainteresowanie jest duże. Nabywca stanie się właścicielem olbrzymiego kompleksu leczniczego, w którym zatrudnionych jest ok. 600 pracowników, w tym wielu wybitnych specjalistów.

Perłą Beskidów interesują się zarówno inwestorzy z branży usług medycznych, jak i inwestorzy finansowi.

– To tylko pokazuje, jak cenne są to aktywa. Ale z drugiej strony spółki uzdrowiskowe powinny być sprywatyzowane, jeśli chcą być konkurencyjne na rynku i pozyskać środki na inwestycje w ramach finansowania z UE – podkreśliła w Dzienniku Zachodnim wiceminister Szmid.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum