Uzdrowiska mają wznowić działalność w marcu. Jak wyglądają przygotowania?

Autor: PortalSamorządowy.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 09:25

Od 11 marca uzdrowiska znów zaczną przyjmować kuracjuszy. Nie wiadomo jednak, czy od razu będzie wielu chętnych na leczenie uzdrowiskowe.

Uzdrowiska mają wznowić działalność w marcu. Jak wyglądają przygotowania?
Sanatoria mają ruszyć 11 marca. Fot. Archiwum

We wtorek (23 marca) weszło w życie rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Porządkuje ono m.in. kwestię kierowania na badania w kierunku SARS-CoV-2 kuracjuszy ze skierowaniem do leczenia uzdrowiskowego.

- W poprzednim rozporządzeniu, w którym jest mowa o odmrożeniu uzdrowisk od 11 marca, zapomniano o zmianie przepisów związanych z kierowaniem osób na badania. Wcześniejsze zapisy mówiły, że na taki test kierowane są tylko osoby z objawami, czyli chore, a te przecież powinny przejść kwarantannę. Nowe rozporządzenie daje możliwość przeprowadzenia badań u osób, które zostały skierowane na leczenie uzdrowiskowe. To zostało teraz należycie wyprostowane - mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Sanatoria mają ruszyć 11 marca. NFZ skieruje pacjenta na leczenie do konkretnego sanatorium, a sanatorium skieruje taką osobę na test na 6 dni przed turnusem. Jeśli taka osoba będzie miała wynik negatywny, pojedzie do uzdrowiska, jeśli pozytywny, zostanie w domu na kwarantannie.

Nie oznacza to jednak, że w połowie marca gminy uzdrowiskowe zaczną tętnić życiem jak przed pandemią.

- Od 11 marca ruszamy, z tym, że w różnych terminach, jeśli chodzi o poszczególne uzdrowiska. Wynika to z przyjętego wcześniej harmonogramu turnusów i tego nie przeskoczymy. Zatem jedne uzdrowiska będą przyjmować od 11 marca, inne np. od 18, a jeszcze inne pod koniec marca - mówi Barbara Sobucka, przewodnicząca Związku Zawodowego Uzdrowisk Polskich.

- Skierowania rozsyła już NFZ, pacjenci muszą mieć wykonane testy, ale ilu ich przyjedzie - tego nikt z nas nie wie. Nie wiemy też, czy równocześnie z NFZ także ZUS przyśle nam pacjentów. Poprzednio, kiedy odblokowano uzdrowiska w połowie czerwca, ZUS kierował pacjentów do uzdrowisk dopiero 18 sierpnia. A nie możemy przykładowo przyjąć pacjentów pełnopłatnych, którzy też już są po testach - dodaje Sobucka.

Samorządowcy i związki zawodowe nie składają broni w sprawie uruchomienia w uzdrowiskach rehabilitacji pocovidowej. W przyszłym tygodniu spotkanie podzespołu ds. uzdrowisk w Ministerstwie Zdrowia.

Więcej: portalsamorzadowy.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum